Gündem Haberleri

  1 milyon 750 bin yeşil karta iptal

  Hürriyet Haber
  15.09.2005 - 17:53 | Son Güncelleme:

  Son bir yıl içinde yurt genelinde yapılan araştırmalar sonunda yoksul durumda olmadıkları halde haksız yere yeşil kart kullandıkları belirlenen 1 milyon 750 bin kişinin kartı iptal edildi. Kartları iptal edilenlerden önemli bölümünün bankadaki hesaplarının ‘kabarık’ olduğu belirtildi.

  İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ufuk Demiralp, bu yıl başında yeşil kartlıların serbest eczanelerden ilaca yüzde 20 katılım payı vermelerinin ardından, yeşil kart çıkartmak için başvuranların sayısında artış olduğunu söyledi. Demiralp, başvurularla birlikte yeşil kartta iptallerinde sık yaşandığını anlattı. Sağlık Müdür Yardımcısı Demiralp, “Yeşil kartta her yıl vize uygulaması yapılıyor. Bu vize verilirken kişilerin mal varlıkları yeniden sorgulanıyor. Mal varlığı çok olan insanlara sık rastlıyoruz” dedi.

  Yeşil kartlı hastaların yoğun olarak başvurduğu kurumlardan Haseki Hastanesi’ne günde 600 yeşil kart hastası geliyor. Hastane çalışanları haketmeyenlerin bile bu kartı kullandıklarını, bu duruma çok şaşırdıklarını ifade etti.
  Sosyal Güvencesi bulunmayan 3 milyon kişinin yeşil kart sayesinde ücretsiz sağlık hizmeti aldığı, tedavi masraflarının devlet tarafından karşılandığı belirtildi. Yeşil karta sahip olmak için kişilerin işsiz, evsiz yani yoksul olması gerekiyor. Kaymakamlıkların yaptığı soruşturmalar sonucunda yeşil kart gerçekten ihtiyaç sahiplerine veriliyor. İstanbul’da toplam 435 bin 753 kişinin yeşil kartı bulunurken, son 1 ayda 21 bin 343 kişi kart almak için başvurdu. Bu başvurulardan 16 bin 43'ü kabul edildi. 5 bin 300 kişinin kaymakamlıklara yaptığı başvurulara olumsuz yanıt verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı