Gündem Haberleri

  1 Mayıs gerginliği Meclis'e de sıçradı

  ANKA
  01.05.2008 - 13:26 | Son Güncelleme:

  1 Mayıs gerginliği Meclis'deki komisyon çalışmalarına da damgasını vurdu. Komisyonların gündemlerini eleştiren CHP'li milletvekilleri, AKP'lilere, “Bugünü özellikle seçtiniz. Bir taraftan 1 Mayıs dışarıda gergin geçerken, bizim meydanlarda olmamız gerekirken, buraya kilitlendik. Çünkü burada da çok önemli, Türkiye’nin geleceğini çok yakından ilgilendiren, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği yasaları gündeme almışsınız. Aklımız dışarıda, konsantre olamıyoruz” diyerek tepki gösterdiler. CHP’liler, komisyon çalışmalarının ertelenmesini isterken, AKP’liler ise devam konusunda ısrar ediyorlar.

  Meclis ihtisas ve araştırma komisyonları yoğun bir gündemle toplandı. CHP, bir taraftan komisyon çalışmalarına katılırken, bir taraftan da AKP iktidarını, 1 Mayıs'ta Meclis’te tüm komisyonları çalıştırmakla eleştirdi.

  Sağlık ve Çalışma Komisyonu, Adalet Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Milli Eğitim Komisyonu, AB Uyum Komisyonu ve KİT Komisyonu ile Uyuşturucu ve Uyuşturucu Kaçakçılığını Araştırma ve Zeytin Yağını Araştırma komisyonları toplandı. Önemli yasa tasarı ve tekliflerinin görüşüldüğü komisyonlara DTP’li üyeler, 1 Mayıs kutlamalarına katıldıkları için gelmediler. MHP’nin ise komisyon çalışmalarına çok az sayıda üye ile katıldıkları gözlendi. CHP’li üyeler ise önemli yasa teklif ve tasarılarının görüşüldüğü komisyonlara ağırlıklı olarak katılmayı tercih etti.

  ADALET KOMİSYONU

  Saat 10.00’da toplanan Adalet Komisyonu’nda, daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen, “Yabancılara mülk satışını” öngören Tabu Kanunu görüşülüyor. CHP’li üyeler, komisyonun bugünkü çalışmalarının ertelenmesini ve 1 Mayıs kutlamaları için Meclis dışında olmak istediklerini bildirdiler. Ancak, AKP’li Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya ile Bayındırlık Bakanı Faik Özak bu talebi reddetti.

  CHP’li Halil Ünlütepe, Rahmi Aygün ve Ali Rıza Göktürk, “Aklımız dışarıda. Buraya konsantre olamıyoruz. Ancak, burada ki tasarıda çok önemli. Bu bizim sorumluluğumuz. Bugünü özellikle seçtiniz” şeklinde tepki göstererek, komisyon çalışmalarının başka bir gün yapılmasını istediler. Ancak, muhalefetin bu talebi AKP’li Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya tarafından kabul edilmedi. Bu arada 1 Mayıs tartışmalarının yaşandığı komisyonda, tasarı AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi.

  SAĞLIK VE ÇALIŞMA KOMİSYONU ERTELENDİ

  Sağlık ve Çalışma Komisyonu’nda ise hükümetin acilen çıkarılmasını istediği “İstihdam Paketi” kanun tasarısı görüşülüyor. Komisyona damgasını “1 Mayıs” tartışmaları vurdu. CHP’li üyeler burada da AKP iktidarına sert tepki göstererek, komisyonunun gündemine önemli bir günde önemli bir tasarıyı almasını eleştirdi. Komisyon muhalefetten gelen sert tepkiler üzerine çalışmalarını yarına erteledi.

  PLAN BÜTÇE KOMİSYONU

  Muhalefet partilerinden fazla bir katılım olmadığı gözlenen Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmalarına devam etti.

  Muhalefet partilerinin tüm eleştiri ve itirazlarına rağmen, Milli Eğitim Komisyonu, AB Uyum Komisyonu, KİT Komisyonu, Uyuşturucu ve Uyuşturucu Kaçakçılığını Araştırma ile Zeytin Yağını Araştırma komisyonu çalışmalarına devam etti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı