GeriGündem 1 Mayıs 1977'de ölenler anıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 Mayıs 1977'de ölenler anıldı

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Sekreteri Mustafa Avcı, Hak-İş Marmara Bölge Başkanı Celal Özdoğan, konfederasyonlara bağlı sendikaların temsilcileri, 1 Mayıs 1977'de, 1989 ve 1996'da yaşamını yitiren 41 kişiyi Kazancı Yokuşu'na bıraktıkları karanfillerle andı.

Beyoğlu'nda bulunan OLEYİS Marmara Bölge Başkanlığı'nda bir araya gelen sendikacılar, Kazancı Yokuşu'na yürüdüler. 1977'de ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizler ve karanfillerle Taksim Meydanı'na "1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür", "Yaşasın 1 Mayıs", "1 Mayıs'ta Taksim alanındayız" sloganlarıyla yürüyen grup, Kazancı Yokuşu'nda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu.

Ortak açıklamayı okuyan DİSK Genel Başkanı Çelebi, tüm dünyada emekçilerin yüzyılı aşkın süredir 1 Mayıs'ta alanlara çıktığını kaydederek, "Türkiye'de egemen çevreler için 1 Mayıs'ın hep korkulu bir gün, egemenliklerine yönelik bir tehdit" olarak algılandığını öne sürdü.

Çelebi, 1 Mayıs 1977'de, tarihin en kanlı ve karanlık provokasyonu gerçekleştiğini hatırlatarak, "bu alanda toplanan 500 bine yakın emekçi, devrimci ve yurtsever, çok iyi hazırlanmış bir senaryoyla saldırıya uğradığını, 36 insanın can verdiğini" dile getirdi.

Benzer bir senaryonun 1 Mayıs 1996'da Kadıköy'de sahnelendiğini, burada da 3 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Çelebi, bu olayların faillerinin bulunmasını istedi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, yurttaşlık hakkını ve demokratik kitle örgütü vasfını kullanarak 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlayacaklarını kaydetti.

"BÖLÜCÜ DEĞİLİZ"

Süleyman Çelebi, Türk-İş'in 1 Mayıs kutlamalarının ayrı ayrı yerlerde yapılmasının "işçi sınıfını böldüğü" açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Türk-İş'e birçok öneri ortaya koyduk. Birlikte kutlanması konusunda mutabakatı çok açıklıkla belirledik. 1 Mayıs'ta alanda olacağımızı birlikte deklare ettik. Bizim dışımızda, onayımız alınmadan Abide-i Hürriyet için başvurmak, esas bölücülük odur. Ama bir örgütün tek başına 'Ben en örgütlü sendikayım, herkes benim peşime takılacak' mantığını dayatmasını, artık içimize sindiremiyoruz. Biz de, diğer bağımsız örgütler gibi bu konuda artık Abide-i Hürriyet'e hapsolmak istemiyoruz" dedi.

Çelebi, radikal grupların hepsinin Abide-i Hürriyet Meydanı'ndaki kutlamalara da katıldığını, Taksim'de de olabileceklerini belirterek, güvenliği alacak olan İstanbul Valiliği ve hükümet olduğunu söyledi. Çelebi, Taksim Meydanı'nın kapatılmaması temennisinde bulunurken, "Biz böyle bir şeyi yapmamalarını diliyoruz. Yapmaları halinde, AB ve demokratikleşme vaatleri veren hükümetin ayıbı olur. Bunun sorumlusu da hükümet olur" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle