GeriGündem 1 Mart intikamı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 Mart intikamı

ABD’de Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi, sözde Ermeni soykırımını tanıyan iki tasarıyı dün kabul etti. 5 yıl önce Türk tezlerini savunan vekillerin çoğu, 1 Mart tezkeresinin reddedilmesini gerekçe göstererek saf değiştirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi, soykırım iddialarını içeren iki ayrı tasarıyı kabul ederek Genel Kurul’a yolladı.

ABD Yönetimi’nin üyelere gönderdiği bir mektup ile tasarılara karşı çıkmasına rağmen, 316 sayılı tasarı 7’ye karşı 40 oy, 195 sayılı tasarı da 11’e karşı 35 oyla kabul edildi. 195 sayılı tasarıda, Türkiye’nin soykırım iddialarını kabul etmesi ve Erivan ile yakınlaşması isteniyor. 316 sayılı tasarıda ise, ABD Başkanı’ndan, soykırım iddiasının tanınmasının, dış politikaya ve 24 Nisan açıklamalarına yansıtılması talep ediliyor.

LANTOS ÇARK ETTİ

Üyelerin yaptığı konuşmalarda, TBMM’nin 1 Mart 2003 günü aldığı ABD birliklerinin kuzeyden Irak’a girmesini engelleyen ‘tarihi’ kararına atıfta bulunuldu.

Geçmişte Türk tezlerini savunan ve Yahudi soykırımdan kurtulan üye Tom Lantos bile, ‘Türkler izin verseydi, birçok Amerikalı ölmezdi. Türkiye’nin Suriye ile ilgili tutumunu da anlaşılmaz buluyorum. Bizden destek isteyenler, bize destek vermeliler. Bu tasarıları destekliyorum’ dedi. Ünlü yazar Orhan Pamuk’a yöneltilen suçlamalar ile TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış’ın ‘ABD, Irak’ta soykırım yapıyor’ sözleri de gündeme getirildi.

GÜNDEME GELMEYEBİLİR

Uluslararası İlişkiler Komitesi’nden geçeceği zaten beklenen tasarıların Genel Kurul gündemine ne zaman geleceği bilinmiyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Dennis Hastert’ın, konuyu Genel Kurul gündemine hiç almayacağı ifade ediliyor.

ABD YÖNETİMİ KARŞI

ABD yönetiminin, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nin iki ayrı Ermeni tasarısını kabul etmesine karşı olduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Adam Ereli, düzenlediği günlük basın toplantısında, komitenin sözde Ermeni soykırımı iddialarını tanımasına ilişkin bir soru üzerine, “Bu konudaki ABD politikası değişmedi” dedi.

Ereli, ABD Başkanı George Bush'un bu yıl 24 Nisan tarihli açıklamasında, “Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında yaklaşık 1.5 milyon Ermeni'nin zorla sürgün ve katledilmesini, insanlık tarihinin büyük trajedilerinden biri olarak” nitelediğini belirtti ve “ABD aktif olarak, 1915 yılındaki bu zorla sürgün ve katliamın, akademik, sivil toplum ve diplomatik olarak tartışılmasını destekliyor” dedi.

Amerikan yönetiminin ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde dün kabul edilen 195 ve 316 sayılı iki karar tasarısının kabul edilmesini desteklemediğini belirten Ereli, “Bu pozisyonumuzda açık olmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Ereli, “ABD Dışişleri Bakanlığı ve Amerikan yönetimi olarak bizim pozisyonumuz her zaman olduğu gibi kalıyor. Yani, bu konu politize edilmemeli ve ciddi, dürüst ve konuyu analiz etme anlayışı içinde, ilgili taraflar tarafından tartışılmalı” dedi.

"ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIK"

Türkiye, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi tarafından dün kabul edilen sözde Ermeni soykırımına ilişkin tasarıları üzüntüyle karşıladığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tasarıların dün kabul edilmesinin üzüntüyle karşılandığı belirtilerek, ABD Dışişleri Bakanı'nın yasama işlerinden sorumlu Bakan yardımcısı Matt Reynolds'un, ABD yönetimi adına, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Henry Hyde'a dün akşam gönderdiği mektupta Türkiye'nin ABD açısından sahip olduğu öneme dikkat çekildiği belirtildi.

Açıklamada, “Mektuptaki, ABD yönetiminin tasarıların kabul edilmesine güçlü biçimde karşı olduğu ve Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda gündeme gelebilecek bir Ermeni karar tasarısının Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verebileceğine dair vurgulamalar memnuniyetle karşılanmıştır” denildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, “Diğer taraftan, önümüzdeki dönemde ABD Kongre üyelerinin, Türk-Amerikan dostluğuna yaraşır bir sorumluluk duygusu içerisinde hareket edeceklerine inanılmakta ve söz konusu tasarıların komite düzeyinde kalması ve Genel Kurul'a taşınmaması yönündeki güçlü beklentimiz sürmektedir” ifadesi kullanıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle