Gündem Haberleri

  1 liste yedekte bekletilecek

  KONGRE KULİSİ: NURAY BABACAN - TURAN YILMAZ
  11.09.2015 - 22:37 | Son Güncelleme:

  Ankara Arena’da bugün saat 10.00’da başlayacak AK Parti 5. Büyük Kongresi’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın listede yer almasını istediği isimler konusundaki kararlılığına dikkat çekiliyor. Kulislerde, “Bu konuda bir son dakika sürpriziyle karşılaşılırsa herkes bir karşı liste sürprizine de hazırlıklı olmalı” değerlendirmeleri öne çıkıyor.

  AK PARTİ, tarihindeki ilk farklı kongresini bugün yapacak. AK Parti’nin dört kez yaptığı kongrelerdeki tek tip görüntü bu kez olmayacak. Daha önce yapılan kongrelerde görülmeyen, kulis faaliyetleri ve liste tartışmalarının damga vurduğu kongredeki yarış görünürde değil, kapalı kapılar ardında yaşanacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damgasını vurduğu MKYK listesini, son dakika sürprizlerine karşı yakın takibe aldırdığı öğrenildi. Sıkı takibin listenin kongre divanına sunulacağı ana kadar süreceği de belirtiliyor.
  Edinilen bilgiye göre, Ankara Arena’da bugün saat 10.00’da başlayacak 5. Büyük Kongrede, Erdoğan’ın listede yer almasını istediği isimler konusundaki kararlılığına dikkat çekildi. Kulislerde, “Bu konuda bir son dakika sürpriziyle karşılaşılırsa herkes bir karşı liste sürprizine de hazırlıklı olmalı” değerlendirmeleri öne çıktı. Erdoğan ile Davutoğlu arasında krize yol açan listenin önemli ölçüde netleştiği belirtilirken, listenin kongrede divan başkanlığına teslim edileceği ana kadar yaşanabilecek olası sürprizlere karşı Saray ekibince sıkı takibe alındığı iddia ediliyor.


  15 DAKİKA ÇOK ÖNEMLİ


  Saray’a yakın isimler, “Daha önce bazı ufak tefek sıkıntılar yaşandığı için bu kez iş sıkı tutuluyor. Listenin matbaaya gittiği andan itibaren yakın takibi yapılacak. Çünkü, divan başkanlığının listelerin kendilerine teslim edilmesi anonsunun ardından tanınan o 15 dakikalık süre bile çok önemli. Eğer listede Erdoğan’ın özellikle listede görmek istediği isimlerden çıkarılanlar ya da görmek istemediği isimlerden yine son anda eklemeler olursa o zaman herkesin bir karşı liste sürprizine de hazırlıklı olması gerekir” değerlendirmesinde bulundular.


  ARINÇ-BABACAN SÜRPRİZİ


  Son iki güne damgasını vuran liste krizine ilişkin kulislerde, Davutoğlu’nun özellikle listede yer almasını istediği isimlerden Bülent Arınç ve Ali Babacan’a Erdoğan cephesinden itiraz geldiği konuşuluyor. Partinin bir başka etkin ismi Beşir Atalay’ın da aynı şekilde liste dışı kalabileceği belirtildi. Erdoğan’ın da Davutoğlu’nun sıcak bakmadığı ve hazırladığı ilk taslak listede de isimlerine yer vermediği Binali Yıldırım ve Nurettin Canikli konusunda özellikle ısrarcı olduğu bildirildi. Yıldırım ve Canikli ile birlikte Erdoğan’a yakın isimlerden Bekir Bozdağ, Ömer Çelik, Yalçın Akdoğan, Efkan Ala, Faruk Çelik, Mehmet Ali Şahin, Mehmet Müezzinoğlu, Mehdi Eker, Mücahit Arslan, Süleyman Soylu, Nihat Zeybekci, Mustafa Şentop, Bülent Gedikli ve Mustafa Ataş’ın da listeye girmelerinin kesinleştiği belirtildi.


  ÇİÇEK MKYK’YA GİRİYOR


  Kulislerde Erdoğan’ın damadı İstanbul Milletvekili Berat Albayrak’ın da MKYK’da yer alabileceğinden söz edilirken, listeye girecek yeni isimler arasında Cemil Çiçek, Mevlüt Çavuşoğlu, Cevdet Yılmaz, Lütfi Elvan, Adnan Boynukara, Taha Özhan, Lütfiye Selma Çam, Vedat Bilgin, İsmail Karaosmanoğlu, Bülent Turan, Aziz Babuşçu’nun adları da geçiyor. Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Öznur Çalık, Abdülhamit Gül, Ekrem Erdem, Hayati Yazıcı’nın da yerlerini korumaları bekleniyor.

  1 liste yedekte bekletilecek

  2 numarada sürpriz isim


  KONGREYLE birlikte gözlerin çevrildiği partinin 2 numaralı koltuğu için de sürpriz bir isim öne çıktı. Kulislerde, Erdoğan’ın da istediği Bekir Bozdağ’ın, siyasi ve hukuki işler başkanlığı unvanını taşıyan bu görevi üstlenebileceği belirtilirken, yine Erdoğan’a yakın isimlerden Nurettin Canikli, Ömer Çelik ve Bülent Gedikli’nin de parti yönetiminde yer alabileceklerinden söz ediliyor. Erdoğan’ın, Bozdağ ve Canikli’nin milletvekili aday listelerine son şeklini verecek üst kurulda yer almalarını istediği de konuşuluyor.

  1 liste yedekte bekletilecek

  Kongre öncesi Hacıbayram

  BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, dün Cuma namazını Hacı Bayram Cami’sinde kıldı. AK Parti’nin 5. Olağan Büyük Kongresi öncesindeki son Cuma namazı sonrasında Davutoğlu, Hacıbayram Veli Türbesi’ni de ziyaret etti. Türbede dua eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile geldiği camide vatandaşların ilgisi ile karşılaştı. Son dönemdeki olayların ardından Davutoğlu’nun etrafındaki koruma kalkanının genişlediği dikkat çekti. (Rıza ÖZEL / ANKARA)

  Etiketler: seçim , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı