GeriGündem 1 Kasım yorumu: Tabloya saygılıyız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 Kasım yorumu: Tabloya saygılıyız

1 Kasım yorumu: Tabloya saygılıyız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından ilk açıklamasını saat 23.30 sıralarında partisinin genel merkezinde yaptı.

 “7 Haziran’da nasıl milli iradeye saygılı olduysak, 1 Kasım’daki tabloya aynen saygılıyız. Ortaya çıkan tablo CHP’nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşımıştır. Bunun bilincindeyiz” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR


“Biz bu ülkede güçlü bir demokrasinin, sağlıklı bir demokrasinin iyi işleyen kuralları olmasını arzu ediyoruz. Türkiye bu seçimlere olağanüstü koşullarda gitmiştir. 7 Haziran-1 Kasım arası olağanüstü koşullar olmuştur. Gelişmeler, olaylar yaşanmıştır. 400’e yakın insan hayatını kaybetmiştir bu süre içinde. Bunun da çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Terör, can ve mal güvenliği her şeyin önüne geçmiştir. 7 Haziran’da nasıl milli iradeye saygılı olduysak, 1 Kasım’daki tabloya aynen saygılıyız. Hiçbir yurttaşımın bundan en ufak endişe duymamasını istiyorum. CHP seçim öncesi yaptığı çalışmalarda ortaya koyduğu tablodan ötürü hiçbir vatandaşımızdan olumsuz bir tepki almamıştır. ‘Şunu yanlış yaptınız’ diye hiçbir yurttaşımız olumsuz bir tepki göstermemiştir. Bu şu anlama geliyor: CHP’de yaşanan değişim olumludur ve devam edecektir.


GÜÇ VE HUKUK KORUNMALI

Ortaya çıkan tabloda asıl değerlendirmemiz gereken nokta şu: Güç ve hukuk. Bu iki kavramın özenle korunması gerekiyor. İktidarda olanlar gücü, toplumun vicdanı da hukuku temsil eder. Güç hukukun üstüne çıkarsa toplumda baskıya dönüşür. Bu demokrasimizi zedeler. Bütün iktidarları hukukun üstünlüğü kavramına özen göstermesi gerekiyor. Eğer demokrasimizi geliştireceksek, kadın-erkek eşitliğini sağlayacaksak gücün zehirlenmemesi lazım. Hiç kimse kendisini hukukun üstünde görmemli. Her yurttaşın can ve mal güvenliği sağlanmalı. Gücün baskıya dönüşmesi son derece tehlikelidir. Bugüne kadar hep mazlumun yanında olduk. Bundan sonra da mazlumun yanında olmaya aynen devam edeceğiz. Çünkü hukuku korumanın temel yollarından biri mazlumun yanında olmaktır. Türkiye’nin geleceği açısından hiç kimse endişe duymasın ve kaygılanmasın. Bu ülkeye demokrasiyi getiren parti CHP’dir. Demokrasiyi güçlendirecek olan parti de CHP’dir.


DEMOKRASİYİ BİZ GETİRDİK

(İstifa edecek misiniz sorusu) CHP’yi diğer partilere benzetmeyin. Az önce de söyledim. Demokrasiyi bu ülkeye getiren bir partiyiz. Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektirirse o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı ama biz kendimizi başarılı görmüyoruz. Milletvekili sayımız arttı diye kendimizi başarılı görmüyoruz. Başarının ölçüsü iktidar olmaktır. Bunu yetkili kurullarımız zaten değerlendirecektir. Ekonomideki olumsuzluklar hiçbir zaman düşünülmedi. Sadece Ankara’daki patlamada 102 vatandaşımız hayatını kaybetti. 7 Haziran’dan bugüne 400’e yakın insanımız öldü. Böyle bir ortamda Türkiye seçime gitti. Olağanüstü bir ortamda seçime gittik böyle bir tablo çıktı ortaya.”


SANDIĞINDAN CHP ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara’daki Arjantin İlkokulu’nda oy kullandı. 4137 numaralı sandıktan CHP’ye 204 oy çıktı. 351 oyun kullanıldığı sandıkta 3 oy geçersiz sayıldı. Sandıkta
AK Parti’ye 79, MHP’ye 45, HDP’ye 10, BBP 3, Vatan Partisi’ne 3, LDP’ye 2, Saadet Partisi’ne ve BTP’ye 1’er oy çıktı.


SESSİZ GECE

7 Haziran seçimleri sonrası CHP Genel Merkezi önünde ellerinde bayraklarla toplanıp zafer gösterileri yapan CHP’liler ise bu kez sessizliğe büründü. Sonuçlar geldikçe CHP Genel Merkezi önünde geçen seçimdekine nazaran bir hayli az partili toplandı. Seçim sonuçlarının netleşmeye başlamasıyla bina girişindeki dev ekran kaldırıldı.
(Selahattin SÖNMEZ / ANKARA)