Gündem Haberleri

  1 gün 34 dk. 6 saniye

  Hürriyet Haber
  20.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı’na yapılan müdahaleyi protesto etmek için dans sanatçısı Erdem Gündüz’ün başlattığı “Duran Adam” eylemi 3’üncü günde de sürdü.

  İzmir’de efe kostümüyle “duran” Erdal Çoban, protestosunu 24 saat 34 dakika 6 saniyede bitirdi. Çoban, 24 saatin sonuna eklediği 34 dakikayla İstanbul’a, 6 saniyeyle de Ankara’ya mesaj gönderdi. Yurttan diğer “Duran Adam” manzaraları şöyle:

  TURİSTTEN DESTEK

  TAKSİM’de “Duran Adam” eylemleri gün boyu sürdü. Eyleme zaman zaman turistler de destek verdi. Bazen yolu Taksim’den geçenler bir süreliğine eyleme katıldı. Bazı eylemciler meydana köpekleriyle geldi. “Çarşı” grubunu temsilen bir genç, “Yürüyüş yaptık müdahale ettiniz, gelin şimdi de durduk yere müdahale edin” yazısıyla meydanda durdu. Gence, yanında duran Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları destek verdi. “Boyun eğme” pankartıyla “duran” bir genç kıza ise vatandaşlar öpüp sarılarak destek verdi.
  Eylemciler, üzerlerinde “Duran adama karşı duran adamlar” yazan tişörtler giyen 10 kişilik grup tarafından protesto edildi. “Duran adam” karşıtı eylemciler yaklaşık yarım saat sonra alandan ayrıldılar.

  AKŞAM SAYI ARTTI

  Duran Adam’ların sayısı akşam saatlerinde arttı. Meydanın yanı sıra eylem Gezi Parkı merdivenlerinin başında da yapıldı. Eylemlerde hayatını kaybedenler için Taksim Meydanı’nda oluşturulan noktaya güller bırakıldı ve mum yakıldı.

  Eyleme arkadaşları ile birlikte katılan Hande Mutlu’ya yaklaşan bir kişi yerdeki çantasını çalmak istedi. Şüpheliyi son anda fark eden Mutlu’nun “Ne yapıyorsun?” diye bağırması üzerine şüpheli, çantayı bırakarak kaçmaya başladı. Şüpheli meydandakiler tarafından yakalanıp polise teslim edildi.

  BAŞKA PARKLARA KAYDI

  Gezi Parkı’ndaki eylemlerin polis müdahalesiyle sonlanmasının ardından eylemler başka parklarda dün akşam sürdürüldü. Abbasağa, Maçka, Kadıköy Yoğurtçu Parkı, Cihangir Parkı, Göztepe Parkı bu parkların başında geldi. Bu parklarda Gezi Parkı’yla ilgili forumlar düzenlendi. Katılımcılar forumlarda görüşlerini dile getirdi. Alman Davide Martello Abbasağa’da da mini bir resital verdi.

  ANITKABİR’E DURDU

  ANKARA’da polis kurşunuyla ölen Ethem Sarısülük’ün vurulduğu Güvenpark’ta toplanan kadınlar, saatler boyu hiç konuşmayarak ayakta kitap okudu. Çevredeki vatandaşlar eylemi ilgiyle izlerken, polis müdahalede bulunmadı. Bazı kadınlar, olayların başında polisten biber gazı yiyen “kırmızılı kadın” Ceyda Sungur’a atıfla kırmızı kıyafet giymeyi tercih etti. Genç bir kız ise sırtında Türk bayrağıyla Anıtkabir önünde bir süre hareketsiz şekilde ayakta bekleyerek, “Duran Adam” protestosuna destek oldu.

  40 derecede durdular

  İZMİR’de hava sıcaklığının 40 dereceye ulaşmasına rağmen, Gündoğdu Meydanı’nda bir çok “Duran Adam” vardı. Efe giysileri içinde 24 saat, 34 dakika, 6 saniye Gündoğdu Meydanı’nda duran Erdal Çoban evde bir süre dinlendikten sonra bu kez günlük kıyafetlerle eylemciler arasında yer aldı. Bazı protestocular tek gözlerini bandajla kapatarak, eylemler sırasında biber gazı kapsülünden gözünü kaybedenlere dikkat çekti.

  ANTALYA’nın Finike ilçesi Alacadağ köyü sınırlarındaki Kızılcık Yaylası’nda binlerce sedir ve çam ağacının katledildiği alanda, “Duran Adam” eylemi yapıldı. Alacadağ’da mermer ve taş ocaklarının kapatılması için mücadele veren vatandaşlar, taş ocaklarının olduğu alanda durdu.

  “Duran Adam” eylemleri Adana, Konya, Kocaeli, Denizli, Samsun, Zonguldak, Çanakkale, Bodrum ve Lefkoşa’da da düzenlendi.

  44 saat 4 kitap

  TAKSİM Cumhuriyet Anıtı önünde kitap okuyarak duran ve kendine “Çapulcu Peri” adını veren bir kadın, 44 saatte 4 kitap okudu. Sorulara yazılı yanıt veren eylemci, “Niye bekliyorsunuz?” sorusu üzerine, yazar Samuel Beckett’ın ünlü eseri “Godot’yu Beklerken”e atıfta bulunarak, “Godot’yu bekliyorum” dedi. 44 saattir uykusuz olan ve 4 kez ihtiyaç molası için yerinden ayrılan kadın, bisküvi dışında bir şey yemiyor. Eyleme başladığı andan itibaren Adnan Binyazar’ın “Toplum ve Edebiyat”, Yekta Kopan’ın “Yedi Derste Vicdan Muhasebesi” ve Murat Menteş’in “Ruhi Mücerret” adlı kitaplarını okuyan eylemci, son olarak Oya Baydar’ın “Erguvan Kapısı” adlı kitabını bitirdi. “Kitap okuyorum, rahatsız edilmek istemiyorum” diyen eylemci, kitaba ihtiyacı olduğunu söyledi. Seyit ERÇİÇEK / İSTANBUL/images/100/0x0/55eb0f0ff018fbb8f8a85b2b

  Anne dert etme polis gelemiyor

  MUĞLA’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz beldesindeki Babadağ’a çıkan paraşüt pilotu Cengiz Koçak (40), 1700 metre pistinden ikili (tandem) atlayış yaptı. Koçak, 1000 metre yükseklikte, yamaç paraşütünün üzerinde ayağa kalkarak ‘Duran Adam’ eylemi gerçekleştirdi. Koçak, 2 dakika süren eylemin ardından 700 metreden kendini boşluğa bıraktı. 7 saniye boyunca havada süzülen pilot, sırtındaki paraşütü açtıktan sonra Belcekız Plajı’na indi. Cengiz Koçak, eylem sırasında çektiği fotoğrafları sosyal paylaşım sitelerinde “Anne ben duran adam oldum ama dert etme, polis gelemiyor!” başlığıyla yayımladı.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı