GeriGündem 1.5 yıl sonra kurtulduklarına inanamadılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1.5 yıl sonra kurtulduklarına inanamadılar

1.5 yıl sonra kurtulduklarına inanamadılar
refid:18144241 ilişkili resim dosyası

Afganistan'da Taliban'ın bir buçuk yıldır rehin tuttuğu iki Fransız gazeteci, bugün Paris yakınlarındaki Villacoublay askeri üssünde Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eşi Carla Bruni, savunma ve dışişleri bakanları ile yakınları tarafından tarafından karşılandı.

GAZETECİLERE DUYGUSAL KARŞILAMA / Foto Galeri

France 3 televizyonu muhabiri Hervé Ghesquierè (47) ile kameramanı Stéphane Taponier (46), rehin tutuldukları 547 günün ardından bugün Kabil'den havalanan uçaktan indiklerinde gözyaşlarına hakim olamadı.

Ghesquierè, küçücük bir odada geçirdikleri aylar boyunca serbest bırakılacakları konusunda umutlarını hiç kaybetmediklerini belirtti. Gazeteciler, Taliban militanlarından şiddet görmediklerini, ancak çok zor koşullarda yaşadıklarını, üç ayın ardından ayrı odalara kapatıldıklarını anlattılar.

Solgun, ancak sağlıklı oldukları görülen iki gazetecinin rehin tutulması, sadece Fransa'nın değil, Batı ülkelerinin en uzun süreli rehine krizi olarak ülkede uzun süredir tartışılan konuların başında geliyordu.

Fransız askerlerle beraber "iliştirilmiş gazeteci" olarak çalışan, ancak Kabil'deki yol yapım çalışmalarıyla ilgili bir hikayeyi haberleştirirken ordudan ayrılan Fransız gazeteciler, üç Afgan meslektaşlarıyla beraber Aralık 2009'da kaçırılmıştı.

İki Fransız gazeteciyle beraber Afgan çevirmenleri Rıza Din de serbest bırakıldı. Kaçırılan diğer iki Afgan daha önce serbest kalmıştı.

Fransa Taliban'a fidye verdikleri haberlerini reddederken, gazetecilerin nasıl serbest bırakıldığı konusunda bir açıklama yapılmadı. Taliban'ın geçen yıl iki gazeteciye karşılık olarak, Fransız yetkililere bırakılmasını talep ettikleri militanların bir listesini sunduğu bildirilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle