Gündem Haberleri

  0-6 yaş Nazi kampı

  Mikail PELİT-Şeyhmus ÇAKAN MALATYA, DHA
  28.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devletin şefkatine sığınan kimsesiz çocuklara bakıcının yaptığı akıl almaz işkencelerin görüntüleri izleyenlerin kanını dondurdu. ‘Sev beni’ diye çığlık atan çocukların işkenceyle cezalandırıldığı yurdun 2 görevlisi tutuklandı.

  /images/100/0x0/55ea47e0f018fbb8f875c38fSTAR TV’de önceki gece yayınlanan ‘Deşifre’ programında, 0-6 yaş grubundaki 46 çocuğun barındığı Malatya Çocuk Yuvası’ndaki bakıcıların devlet koruması altındaki çocuklara yaptıkları korkunç işkence görüntüleri, Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Olayın geçtiği Malatya’da galeyana gelen bazı vatandaşlar gece yarısı Çocuk Yuvası önüne akın etti. Saat 01.00’de sayıları 150’yi bulan grup, uzun süre protesto gösterisi yapıp sorumluların cezalandırılmasını istedi.

  5 KİŞİ AÇIĞA ALINDI

  Yuvadaki işkence ve dayak görüntülerinin yayınlanmasından sonra aralarında Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler ve Yuva Müdürü Niyazi Yıldız, yuva hemşireleri Sıtkıya Boran, Zerrin Kara ile adı açıklanmayan 1 hizmetli açığa alındı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Malatya Cumhuriyet Savcısı, dün sabah Malatya Çocuk Yuvası’na gelerek soruşturma başlattı.

  İKİ KADINA TUTUKLAMA

  Bu soruşturmanın ardından çocukları terlik ve sopayla dövdükleri, onlara hakaret ettikleri görüntülerden belirlenen ‘bakıcı anne’ Naciye Tutal, yuvanın temizlik işini üstlenen Gülba Temizlik Şirketi çalışanları Nezamet Demirtaş, Şefika Solmazgül, Elif Binatlı gözaltına alındı. 4 kadından, Şefika Solmazgül ve Elif Binatlı tutuklandı. Olayı ‘insanlık dışı’ diyen iteleyen Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu, ‘Bunu yapanlar insan olamaz’ dedi.

  8-15 YIL HAPİS

  Malatya Baro Başkanı Mehmet Görgeç, yeni TCK’ya göre, çocuklara işkence ve dayak atan kadınların, işkence ve eziyet suçundan yargılanabileceklerini belirterek, çocuğa karşı işlenen işkence ve eziyet suçunun yasaya göre 8-15 yıl hapis cezası gerektirdiğini söyledi.

  Psikolojik tedavi şart

  /images/100/0x0/55ea47e0f018fbb8f875c391İNÖNÜ Üniversitesi’nde görevli Çocuk Psikiyatrı Doktor Özlem Özel Özcan, yuvada şiddete maruz kalan çocukların acilen psikolojik tedavi altına alınması gerektiğini söyledi. Özcan, yuvada uygulanan şiddet ve işkencenin uzun bir süredir yapıldığı yönünde izlenimler edinildiğini belirterek, çocukların şu anda ciddi bir psikolojik travma yaşadıklarını ifade etti.

  Yürekleri dağlayan sözcük: Sev beni

  MALATYA’da 0-6 Yaş Çocuk Yuvası’nda gizli kamera ile çekilen görüntülerde bakıcı kadın kızlı erkekli çocukları çırılçıplak soymuş ve banyoya sokmuş. Hepsi tir tir titriyor; çığlık çığlığa ağlıyorlar. Sanki bir Nazi Kampı. Bir gaz odası eksik. Çocuklara ağıza alınmayacak hakaretlerde bulunan görevli, çırılçıplak çocukların üzerine sıcak su dökerken, ‘huysuzlananların’ başlarına ellerindeki tasla vuruyor. Minik çocuklardan biri, kendilerini her fırsatta azarlayan, elle, terlikle, sopayla dayak atan, yere, duvara, koltuğa fırlatan görevliye ‘Haydi beni sev’ diyor. Sevgiye duyduğu özlemi dile getiren çocuğun aldığı yanıt, bir kenara itilmek oldu.

  Dramın içinden

  /images/100/0x0/55ea47e0f018fbb8f875c393Yuvada kalan bir çok çocuğun yüzlerinde darp izleri ve çizikler vardı. Bir yetkili, ‘Çocukların tırnakları uzamış. Birbirlerinin yüzlerini çizmişler. Bize böyle söylendi’ diyor. CNN Türk muhabirinin mikrofon uzattığı işkenceye maruz kalan bir çocuk, ‘Bizi Şefika, Naciye, Elif, Nezamet anneler dövdü’ diyor. Bazı çocuklar da gazetecilerin etrafını sarıp, ‘Bizi de götürün’ diye yalvarıyor.

  Görevliler AKP’li

  ANAVATAN Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler’in AKP Milletvekili Ali Osman Başkurt’un kirvesi, işe alınan kadınların da AKP Kadın Kolları üyesi olduğunu iddia etti. Sarıbaş, ‘Ehli insanları görevden uzaklaştırıp yandaşlarını göreve alanların sorumluluğu vardır. Çocuk bakımı konusunda en ufak bilgisi olmayan kadınlar, sırf AKP kadın kollarına mensup diye işe alınmıştır. Çocuk bakımı konusunda yetişen bir çok üniversite öğrencisi ise işsiz gezmektedir.’

  Çocuklarını pencereden görebildi/images/100/0x0/55ea47e0f018fbb8f875c395

  ÇOCUKLARIN aileleri yuvaya akın etti. Zekiye Sandık, ‘Üç çocuğumu bakamadığımız için yuvaya vermiştik. Geri alacağım’ dedi. Yuvada 6 yaşında kızı bulunan Tülay Bayram geçen yıl da çocuğunun dövüldüğünü, ancak utandığı ve maddi imkanı olmadığı için alamadığını söyledi.

  Rezalet biliniyordu

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Malatya Çocuk Yuvası’nda yaşanan ‘İnsanlık dışı uygulamaların’ aylar öncesinden bilindiğini iddia etti. Ağar, ‘Kentteki sivil toplum örgütleri, Malatyalı hemşehrilerimizce de malum olan bu konuyu aylar önce Ankara’ya bildirmiş. Gelen müfettişlerin ağlayarak geri dönmesine rağmen bir sonuç alınamadığı görülmüştür’ dedi.

  ÖFKE YAĞDI

  MALATYA’da yaşananlara Hürriyet okurları da ağır tepki gösterdi. www.hurriyet.com.tr’ye dün saat 18.00 itibariyle rekor sayıda 1400 tepki mesajı geldi. İşte bu mesajlardan bazıları:

  Kızıma sarıldım

  Nuray Uygur
  Sırf psikolojim bozulmasın diye bütün görüntüleri izleyemedim bile. Görüntülerden sonra uyuyamadım, kızıma sarılıp kaldım sadece.

  Bunun adı cinayet

  Cevdet Maraş
  İnsanları öldürmek nedir, bilir misiniz? Kimisini silahla, kimisini de böylece psikolojik hasta edip hayatı zehir ederek.

  Krizler geçirdik

  Cengiz Bektaş
  Eşimle izlerken krizler geçirdik. O çocuklar gelecekte bir katil olmakta haklı olacaklar.

  Depremden beter bu

  Çetin Aydınyılmaz
  İzmir’i 5.9’luk deprem salladı, asıl bu olay tüm Türkiye’yi 7,5 şiddetinde sallamalı.

  Bakan istifa etsin

  Nilüfer Akgül
  Devlet Bakanı Sayın Nimet Çubukçu, olaylar kendi sorumluluğunda bir yuvada yaşandığı için siyasi sorumluluğu üstlenerek derhal istifa etsin.

  Hürriyet, unutturma

  Mehmet Tuğrul
  Sevgili Hürriyet, seni 4 kuşak okuduk. Bize borcun var. Şimdi ödeme sırası. Malatya olayını gündeminden düşürme.

  Bakıcı değiller ki

  Ahmet Kurt
  Avrupa’da yaşayan Sosyal Hizmetler mezunu bir kişiyim. Burada çocuk yuvalarında temizlik işçilerini bakıcı olarak çalıştırmıyorlar.

  Bir şey değişmez

  Kokut Kolerkılıç
  Suçluları assanız ne değişir ki? Potansiyel suçluyu böyle yetiştirip, hapse tıkıp, sonra da salmıyor muyuz?

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı