Gündem Haberleri

  0-6 yaş çocuk yuvasındaki dayak ve işkence halkı sokağa döktü

  Ajanslar
  26.10.2005 - 18:59 | Son Güncelleme:

  Malatya Çocuk Esirgeme Kurumu 0-6 Yaş Çocuk Yuvası'nda bakıcıların çocukları döverken çekilen görüntüleri, özel bir kanaldaki haber programında yayınlanması halkı sokağa döktü. Görüntülerde çocuklara dayak atıp işkence yapan 4 kadından birin kurum çalışanı diğer üçünün ise temizlik görevlisi olduğu belirlendi. Olayla ilgili 9 kişi görevden uzaklaştırıldı. Bunlardan üçü gözaltına alındı, bir kişi de aranıyor.

  Görüntülerin dün yerel televizyonda yayınlanmasından hemen sonra saat 01.00 sıralarında 0-6 Yaş Çocu/images/100/0x0/55eb5b0bf018fbb8f8bbdb20k Yuvası'nın önünde yaklaşık 100 kişi toplandı.

   

  Bu sırada yuvaya Malatya Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler ile 0-6 Yaş Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü Niyazi Yıldız geldi. Öfkeli gurup Güler ve Yıldız’a tepki gösterdi. Polis yuvanın girişine barikat kurarak, tepkili kalabalığı yatıştırmaya çalıştı.

   

  Yakup Güler, görüntülerdeki kadınlardan birinin kurum çalışanı, diğer üçünün ise özel bir temizlik firmasının elemanı olduğunu belirtti. Güler, “Konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.

  İl Müdürü Güler, “Bize bugüne kadar hiç bir konu intikal ettirilmedi. Bu olayın savunulacak hiç bir yönü yok. Gereken işlemler yapılıyor. Bizim 24 saat burada kalma imkanımız yok” diye konuştu.

   

  Olayı televizyonda izlediğini söyleyen CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, dayak ve işkence ol/images/100/0x0/55eb5b0bf018fbb8f8bbdb22ayına karışanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini ifade ederek, “Televizyonda izlerken adeta sinir krizi geçirdim. Bu yapılanlar insanlık dışı. Sorumlular en ağır şekilde cezalandırılsın” dedi.


  GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDILAR

   

  Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu, yuvadaki işkence ve kötü muamelenin kabul edilemez olduğunu, sorumlu kişilerin hesap vereceğini söyledi. 

  Çocuk yuvasındaki olayların bir televizyon programına yansımadan jenerik görüntüleri üzerine müdahale ettiklerini ve idari soruşturma başlattıklarını belirten Kadıoğlu, program yayınlanmadan bir kişinin görevden uzaklaştırıldığını kaydetti.
    
  Yuvadaki çocuklara işkence yapanların 4'ünün temizlik şirketinde görevli olduğunu dile getiren Kadıoğlu, şöyle konuştu: “Yuvanın müdürü de dahil olmak üzere 8 kişi görevden uzaklaştırıldı. 4 temizlik şirketi görevlisinin yanı sıra kurumun müdürü, yardımcı hizmetli ile nöbetçi amirleri görevden alındı. Ayrıca Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'nden bir müfettiş gelerek, kurumda incelemelerde bulunacak.”

  CHP'DEN SHÇEK'E SORU ÖNERGESİ

  CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Malatya Çocuk Esirgeme Kurumunda yaşanan şiddetin, çocuklara uygulanan muamelenin, Devlet Bakanı sayın Nimet ÇUBUKÇU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını isteyerek bir soru önergesi yayınladı.

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

  25.10.2005 akşamı STAR TV'de yayınlanan DEŞİFRE programında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu(SHÇEK)'na bağlı Malatya Çocuk yuvasında devletimizin koruması altındaki çocuklara reva görülen uygulamalar yayınlanmıştır.

  Söz konusu programda, SHÇEK'e bağlı Malatya Çocuk yuvasında 0-6 yaş arası çocuklara şiddet uygulandığı, çocuklara dışkı yedirildiği, çocukların çırılçıplak soyularak ve şiddet uygulandığı, toplu olarak banyo yaptırıldığı, çocukların kafalarının birbirine tokuşturulduğu ve çocuklara küfür edildiğini gördük ve kanımız donarak izledik.

  STAR TV'de yayınlanan DEŞİFRE programında tüm Türkiye'nin ibretle izlediği bu görüntüler doğrultusunda;

  1- Devlet Bakanlığına bağlı, SHÇEK'te istihdam edilen bakıcı annelerin işe alınmalarında hangi ölçütler dikkate alınmaktadır?
  2- SHÇEK'e bağlı Malatya Çocuk yuvasında, Sosyal Hizmet Uzmanı, Çocuk Gelişimci gibi meslek elemanı var mıdır?
  3- Malatya Çocuk Yuvası müdürünün mesleki unvanı var mıdır? Varsa, mesleki unvanı nedir?
  4- Malatya Çocuk Yuvası "özelleştirme" kapsamında mıdır?
  5- Malatya Çocuk Yuvasında ki çocuklar, Devletin koruması altında değil midir? Devletin koruması altında ise, STAR TV'de yayınlanan bu görüntülerin, "devletin çocuklara işkence yaptığı" gibi bir görüntü ve izlenim verdiğini düşünüyor musunuz?
  6- STAR TV'de  yayınlanan bu program, Çocuk Hakları Sözleşmesine ve Etik Kurallara uygun mudur?
  7- Bakım ve gözetim altındaki çocukları dövmek, eziyet etmek ve aşağılamak gibi suçları işleyenler ve denetim görevini yapmayanlar hakkında bu güne kadar herhangi bir işlem yapılmış mıdır?   İKİ TUTUKLAMA

  Çocukları dövdükleri ve işkence yaptıkları iddiasıyla ilgili mahkemeye çıkarılan 7 kişiden 2'si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  İfadeleri alındıktan sonra Malatya Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen Ş.S, N.T, E.B, N.D, M.K, İ.Y. ve F.İ'den Ş.S. ile E.B, tutuklanarak Malatya Cezaevi'ne gönderildi.

  Diğer zanlılar, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

   

  PSİKOLOG VE DOKTORLAR YUVADA
    
  Vali Osman Derya Kadıoğlu, yuvada kalan 0-6 yaş grubu çocukları içinde bulundukları kötü durumdan kurtarmak ve rehabilite edebilmek için psikolog ve uzman doktorların yuvada çalıştığını dile getirdi.
    
  Malatya Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler de, yuvada yaşananlara çok üzüldüklerini, dayak ve işkencelerin çocukların daha önce yaptıkları resim sergisi, tiyatro gösterileri gibi güzel akitviteleri bertaraf ettiğini ve emeklerinin boşa gittiğini söyledi.

   

  DEVLET BAKANI ÇUBUKÇU: HABER KANIMI DONDURDU

   

  Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, CNN TÜRK'ün sorularını yanıtlarken, yurt dışında olduğu için yuvadaki dayak görüntülerini görmediğini, ancak, haberin kanını dondurduğunu söyledi.

   

  Derin üzüntü içinde olduğunu belirten Çubukçu, olayda sorumluluğu olanlara gereken cezanın verileceğini kaydetti. Sorumluları hızla görevden uzaklaştırdıklarını anlatan Çubukçu, aynı duyarlılığının yargı tarafından da gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

   

  Bakan Çubukçu, bu yuvalarda görev yapanları, devlet memuru oldukları için görevden alamadıklarını, ancak bu konuda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

   

  Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, kimsesiz çocuklar için yurt ve koğuş sistemi yerine grup evleri veya sevgi evleri sistemine geçiş için çalıştıklarını bildirdi.

  ÇİÇEK: BU GÖRÜNTÜLER KABUL EDİLEMEZ
   
  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Malatya Çocuk Yuvası'nda kalan 0-6 yaş grubu çocuklara yönelik “işkence” görüntülerini değerlendirirken, “sorumsuz ve insan olmanın gereklerini yerine getiremeyen bazı kişilerin bu tür davranışları kabul edilemez” dedi. Sorumsuz ve insan olmanın gereklerini yerine getiremeyen bazı kişilerin bu davranışlarının asla kabul edilemeyeceğini ifade eden Çiçek, yurtların gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

  Çiçek, SHÇEK yapılanmasının, Avrupa'nın uyguladığı eski bir sistem olduğunu anlattı.  Türkiye'de, en çok para harcayan kurumlardan biri olmasına rağmen, SHÇEK'in verimli çalışmadığını ifade eden Çiçek, şöyle konuştu:    “Devlet buraya gerekli maddi desteği sağlıyor, bu insanların en iyi şekilde korunmasını arzu ediyor. Bu tür olaylar olmasa... Arzu edilen o... SHÇEK'e aktarılan kaynakların bir bölümü, koruyucu aile sistemine aktarılmalı. Koruyucu aile sistemini desteklemenin daha verimli sonuçlar ortaya koyacağını düşünüyorum. Akraba dayanışması içinde, SHÇEK il müdürlükleri gözetim ve denetimindeki işleyecek olan koruyucu aile sistemi daha faydalı olur kanaatindeyim.”

  SES: OLAYIN SORUMLUSU SHÇEK

  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Malatya’daki çocuk yuvasında yaşanan dayak olayının SHÇEK’in yanlış politikalarından kaynaklandığını belirtti.

  SES tarafından yapılan açıklamada, Malatya’da yaşanan olayların yarattığı üzüntü dile getirildi. Türkiye’de uygulanan sosyo-ekonomik politikaların her geçen gün sosyal hizmete muhtaç duyan insan sayısını artırdığı belirtilen açıklamada, asgari 17 bin olması gereken personel sayısının 8 bin 500 olduğu hatırlatıldı.

  Kadrolu personel çalıştırılmadığını vurgulayan SES’in açıklamasında, "Bu nedenle bu çirkin olayın sorumlusu, ilgili personel kadar hatta daha fazla ölçüde SHÇEK’te uygulanan politikalardır" denildi.

  Açıklamada, SES’in olayın aydınlatılması yönündeki talebi yinelendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı