Günay: Paniklemeyin Interbank çalışıyor

Hürriyet Haber
10.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu tarafından el konulan Interbank'ın yeni Genel Müdürü Kadir Günay, Interbank'ın normal faaliyetlerine devam edeceğini belirterek, tasarruf sahiplerinin paniklemesine gerek olmadığını söyledi.

Banka'nın yönetimini önceki gün devralarak hemen çalışmalara başlayan Günay, Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘‘ Interbank'ın şu anda ara bilançosunu çıkarmaya çalışıyoruz. Bankanın aktiflerinin ne olduğunu tam bilemiyoruz. Bugünden herhangi bir rakam telaffuz etmek zor. Fakat bankanın tasarruf sahiplerinin endişelenmesine gerek yok. Herşey güvence altında. Bırakın Interbank'ı, bankalardaki bütün hesaplar zaten yüzde 100 devlet güvencesi altındadır. Hazine ve Merkez Bankası'nın desteği ile banka normal faaliyetlerini sürdürecektir. Bankada hesabı bulunanlar istedikleri zaman paralarını alabilirler. Fakat tasarruf sahiplerine, vadesi dolmadan paralarını çekmelerini tavsiye etmiyoruz. Keza vadesinden önce çekilecek tasarruflara yasal olarak, vadesiz mevduat muamelesi uygulanacaktır. Bu yüzden düşük veya vadesiz faizle paraların çekilip, kayba uğramalarına gerek yok. Bu ise tasarruf sahibinin zarara uğramasına yolaçacaktır. Amacımız fondan sağlanacak kaynakla bankayı düze çıkarmaktır.’’

ÇALIŞANLAR ENDİŞELENMESİN

Eski Merkez Bankası ve Hazine kökenli olan Kadir Günay, Interbank çalışanlarının da endişe etmemeleri gerektiğini vurguladı.

‘‘Merkez Bankası'nın desteği ile normal şartlarda vatandaşın her türlü ihtiyacını karşılayacağız. Hepimizin yüzü gülecek’’ diyen Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Çalışanların statülerinde hiç bir değişiklik olmayacak. Fon sonrası, nasıl hareket edilir bilemiyorum, sonunda yeniden özelleştirilir herhalde. Fakat bankanın en büyük sermayesi insandır. Bunlar tabiiki kalacak. Bu yüzden çalışanlar endişe etmesin.’’

Bankanın mevcut taahhütlerinin aynen yerine getirileceğini belirten Günay, yeni hesap açmaya gelenler içinse, piyasa koşullarına göre oranlar belirleyip verileceğini sözlerine ekledi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı