Günay: Kanun çıksaydı Interbank böyle olmazdı

Hürriyet Haber
11.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.01.1999 - 00:01

Bursa Milletvekili Cavit Çağlar'ın sahibi olduğu ve Merkez Bankası Tasarruf Mevdatı Sigorta Fonu'nca el konulan Interbank'ın yeni Genel Müdürü Kadir Günay, ‘‘Bankalar Kanunu çıkmış olsaydı, Interbank açısından durum daha farklı olurdu’’ dedi. Günay, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, halen TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeyi bekleyen ilk yasa tasarısı olan Bankalar Kanunu'nun önem ve aciliyetinin bir kez ortaya çıktığını vurguladı ve şöyle devam etti:

‘‘Bankalar Kanunu çıkmış olsaydı, en azından yaptırımlar çalışır halde olacaktı. Yaptırım ve ceza korkusu dolayısıyla, kayıplar bu noktaya gelmeyebilirdi. Banka kendisine önceden çekidüzen verebilirdi. Hükümet kurulduğunda yasanın zaman geçirilmeden çıkarılması çok önemli.’’

Fon'a devirle birlikte Banka'nın Merkez Bankası'na karşı yükümlülüklerinin serbest kaldığını hatırlatan Günay, ‘‘Fon'dan bir miktar kaynak kullandık. İhtiyaç olursa daha da kullanacağız’’ dedi.

Günay, Interbank'a Fon tarafından el konulmasına yol açan nedenlerin ‘tekstil krizi’ olup

olmadığı sorusuna, şu karşılığı verdi: ‘‘Gerekçe konusunda birşey söylemek henüz erken. Çünkü Banka aktiflerinin belirlenmesine yönelik çalışmamız hala sürüyor. Tekstil krizi de olabilir, yanlış yatırım da olabilir, boyunu aşan yatırımlar da olabilir. Aktif incelemesinin çok uzun süreceğini sanmıyorum.''

BAĞIMSIZ DENETİM

Aktif incelemesiyle birlikte çıkarılacak Ara Bilanço'dan sonra Kesin Bilanço çıkarılması gerektiğini hatırlatan Günay, kesin bilanço için de bu hafta bağımsız denetim kuruluşlarıyla görüşeceklerini açıkladı.

Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı olan Günay'a yeni görevi eşinin resim sergisi açılışı için gittiği İstanbul'da sürpriz bir şekilde verildi. Danışman olarak çalıştığı Nurol Holding yöneticilerine, yeni görevini ve Holding'ten ayrılmak zorunda olduğunu söyleme fırsatı bulamayan Günay'ın yeni görevini Holding yöneticilerine Hazine yetkilileri haber verdi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı