Ege Haberleri

EGE

  Günay’ın Yunanistan sitemi

  HÜRRİYET / İZMİR
  11 Eylül 2013 - 01:34Son Güncelleme : 10 Eylül 2013 - 17:47

  Hürriyet Ege’nin dün manşetten duyurduğu, komşu Yunanistan’ın EXPO’da tercihini rakip Dubai’den yana kullanacağı haberi farklı yorumlara neden oldu.

  Kültür ve Turizm eski Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegelerinden olan Yunanistan’ın EXPO 2020 yarışında İzmir’e değil de Dubai’ye destek vereceğini öğrendiğinde üzüldüğünü söyledi. Geçen yıl EXPO’nun Ege Denizi projesi haline getirebileceği konusunda girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Günay, “2012 yazında, EXPO’nun Ege Denizi Projesi haline getirilebileceğini söylemiş ve bu konuda girişimlerim olmuştu. Yunanistan Kültür Bakanı ile Atina’da biraraya gelmiş ve kendisinden de destek almıştım. Ancak demek ki bu girişimlerimizin takibi yeteri kadar yapılmamış. EXPO adaylığımızda tanıtım gayretlerimizi yeteri kadar sürdürüyor muyuz?” dedi.

  EXPO bereketini paylaşacaktık
  Haberi gazetelerden okuyunca çok üzüldüğünü kaydeden Ertuğrul Günay sözlerini şöyle sürdürdü; “Hep EXPO adaylığımızın bir kent değil, bölge projesi olduğunu savunmuştum. EXPO bereketini Yunanistan ve adalara da taşıyabileceğimiz düşüncesinin çok önemli olduğunu defalarca arkadaşlarımla paylaştım. Hatta geçen yıl Yunanistan Kültür Bakanıyla biraraya gelip, İzmir’in EXPO evsahipliğini kazanması halinde bunu tüm Yunanistan ile paşlaşabileceğimizi kendisine de ifade ettim. EXPO’nun yapıldığı dönemde bölgeye gelecek olan turistlerin çok önemli bir kısmını Atina’ya ve adalara taşımanın iki ülkeye ve bölgeye katkıları olacağı konusunda hemfikir olmuştuk. Dönemin İzmir Valisi Cahit Kıraç’a da dönüşte anlattım. Vali Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bunu öneri olarak Atina’ya iletti. sonra ben bakanlıktan ayrıldım, Yunanistan’da da hükümet değişti. Demek ki takibi ihmal edildi. Hükümet düzeyinde takip edilmesi gerekiyordu. Ben ortaya attığım bu projenin hükümet projesi olmasını istemiştim. Altı doldurulamadı demek ki... EXPO konusundaki tanıtım gayretlerimizi yeteri kadar sürdürüyor muyuz? sorusu aklıma takılıyor. Hem kendi adıma hem izmir ve bölge adına üzüldüm. Umarım bu bir uyarı olarak değerlendirilir, algılanır ve Türkiye ikna ediciliğini çok geç olmadan kullanabilir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı