Ege Haberleri

EGE

  Günay’dan Kocaoğlu’na: Köstek değil, destek ol

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  18.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.05.2011 - 22:38

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kendisi için, “İzmir’e ne yaptın” diye soran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na bu sözlerle tepki gösterdi.

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Lokantacılar Odası Başkanı Aykut Yenice’nin sahibi olduğu lokantada üyelerle kahvaltı yaptı. Boşnak böreği yiyen Günay, Ege mutfağından en çok şevket-i bostanı sevdiğini söyledi. Seçim döneminde yediklerini dikkat edemediğini, bir gün hiçbir şey yemezken bir başka gün çok yediğini anlatan Bakan Günay, “İzmir mutfağı zeytinyağlı sebze ağırlıklı olduğu için çok yeseniz de kilo almadan beslenebilirsiniz” dedi. Günay, Ege mutfağının fuarlarda tanıtımı konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtti, “Siz turizmin mutfağında çalışıyorsunuz. Sizi çalışma arkadaşlarım, dostlarım olarak kabul ediyorum” diye konuştu.

  Kocaoğlu’na tepki

  Bakan Günay, kendisi için, “İzmir’e ne yaptın” diye soran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na tepki gösterdi, şunları kaydetti: “Bizim alanımız biraz bilince, idrak etmeye ve düşünceyi geliştirmeye yönelik bir alandır. İzmir’e yaptığım sanat faaliyetlerini, tanıtım faaliyetlerini parayla ölçemem ben. Bu arkadaşların bana, ‘İzmir’e ne yaptın’ diye sordukları gün ben dünyanın 30 ülkesinden 70 gazeteciyi İzmir’e getirdim. Bunu parayla yapabilir misin? Bu parayla ölçülebilecek bir şey değil. Bazı tanıtım çalışmaları parayla ölçülecek kriterlerin çok daha üzerinde değer ve anlam taşır. Arkadaşların bu işleri kösteklemek yerine desteklemesini tavsiye ederim.”

  YAPMAM DA YAPTIRMAM DA ANLAYIŞI DOĞRU DEĞİL

  Bakan Günay, İnciraltı’nda 80 bin değil, 15 bin yatak düşündüklerini dile getirdi, “Herkes İzmir’i seviyor, güzel şeyler yapmak istiyor ama ortaya çıkan İzmir hiçbirimizi tatmin etmiyor. İzmir’e gele gele 1.2 milyon ziyaretçi gelmiş. Muğla’ya 3 milyon, İstanbul’a 7.5 milyon, Antalya’ya ise 8-9 milyon... Demek ki burada bir eksiğimiz var. Burada iz bir planlama, çalışma yaptığımız zaman ‘Ben yapmam size de yaptırmam’ diyorlarsa o zaman olmaz. Antalya, Türkiye’de yatak kapasitesinin yüzde 40’ını barındırıyor. İnciraltı’da 15 bin yatak kapasitesi düşünüyorum. Basında çıktığı gibi 80 bin yatak yok. Yerin altını üstünü otel yapsak 80 bin yatak olmaz orada. 15 bin yatak kapasitesi üç bine yakın gence iş sağlar. İzmir’in tüm hayatını değiştirir. Bölgeye turizmin yatırımının gelmesi konusunda kolaylaştırıcı olmamız lazım. Ankara’ya bırakırsak işi o zaman Muğla, Antalya, hatta Kapadokya ve Mardin almış başını giderken İzmir yerinde sayar. İzmir’de bu dayanışmaya işbirliğine ihtiyaç var.”


  KONAK MEYDANI’NA ÇIKAR TÜM GERÇEĞİ ANLATIRIM


  Bakan Günay, basın mensuplarının İnciraltı Planı’na itirazların olduğu yönündeki sorusunu ise şöyle yanıtladı: “İnciratı’nı başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm ilgili birimlere danışarak planladık. Şimdi arkadaşlarımız plan notlarında bazı şeylere karşı olduklarını söylüyorlar. Bazı bölümler üzerinden itiraz ediyorlar. Yeni bir dava sürecine girerlerse Konak Meydanı’na çıkıp bu gerçeği herkese anlatmak zorunda kalırım.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı