ANKARA HABERLERİ

Günay: Atatürk’ten sonra park orman yapalım diyen çıkmamış

Hürriyet Haber
20 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 19 Ekim 2008 - 20:33

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi Binası’nın, Prof. Dr. Yüksel Öztan’ın 22 yıl önce hazırlamış olduğu peyzaj projesi kapsamında, yeniden düzenlenen ön bahçesini hizmete açtı. Cumhuriyet dönemi binalarına dikat çeken Günay, "Ne yazık ki asıl sıkıntımız Atatürk’ten sonra, ufuklara bakıp ’şurayı park, şurayı orman yapalım’ diyen olmamış" dedi.

Hürriyet Haber

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi Binası’nın yeniden düzenlenen ön bahçesini hizmete açtı. Uzun yıllardır atıl durumda bulunan bahçe, Prof. Dr. Yüksel Öztan’ın 22 yıl önce hazırladığı peyzaj projesi kapsamında, yine Öztan’ın danışmanlığında günün ihtiyaçlarına göre revize edilerek DÖSİMM tarafından hayata geçirildi.

Resim Heykel Müzesi Bahçesi’nin Açılış Programı, binanın içinde gerçekleştirilen, Resim Heykel ile Etnografya Müzelerinin mimarı Arif Hikmet Koyunoğlu’nun ve Cumhuriyet dönemi binalarının anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile başladı. Gösterimin ardından kürsüye çıkan Bakan Günay, yaptığı konuşmada, Cumhuriyet dönemi binalarına işaret ederek, bu dönemin ardından gelen yönetimleri şehrin mimari görünümü açısından "özensiz" davranmakla eleştirdi.

Günay, sinevizyonda mimar Koyunoğlu’nun anılarının anlatıldığı bölümde, Atatürk ile aralarında geçen konuşmayı hatırlatarak, "Ne yazık ki asıl sıkıntımız Atatürk’ten sonra, ufuklara bakıp ’şurayı park, şurayı orman yapalım’ diyen olmamış. Bu tarihi kenti ayağa kaldırmada seferber olmalıyız. Ankara yeniden Cumhuriyetin Başkenti olma heyecanına kavuşmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin modern, gelenekle geleceği birbirine bağlayan başkenti haline getirmeye çalışacağız" dedi.

Meclis binaları 29 Ekim’de açılıyor

Çok güç koşullar altında kurulan Cumhuriyetin, dünya çapında bir başkente kavuşturulması için yerli ve yabancı mimarlarla birlikte çok çaba harcandığını belirten Günay, "Sonraki yıllarda bir miktar ülke toparlanınca yapılan binalarda ne yazık ki bu özen gösterilmemiş. 1928-29-30’un yapılarını korumak ihtiyacını gösteriyoruz da, 40’larda, 50’lilerde niye bu çabayı göstermemişiz?" diye konuştu.

Günay, Resim Heykel Müzesi Binası’nın yeniden düzenlenen ön bahçesini işaret ederek, "Çok gecikmeli olarak, mütevazı bir şey yaptığımızı düşünüyorum" dedi. Günay ayrıca, Cumhuriyetin 85. Yılının kutlanacağı, 29 Ekim’de de Birinci ve İkinci TBMM Binaları’nın da teşhir alanları çoğaltılmış olarak yeniden Ankaralılara kazandırılacağını söyledi.

Günay konuşmasının ardından, Prof. Dr. Yüksel Öztan’a bir plaket sundu ve hizmete açılan bahçeyi gezdi. Bahçeye yerleştirilmiş çeşitli sanatçıların heykel çalışmalarını inceleyen Günay, "anıt ağacı" olarak korunacak meşe ağacını ise temsili olarak toprağa dikti. Açılış programı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının verdiği mini konser ve kutlama pastasının Günay tarafından kesilmesinin ardından sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Günay: Atatürk’ten sonra park orman yapalım diyen çıkmamış haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı