ANKARA HABERLERİ

Günay’a CHP’den sözünde dur çağrısı

Deniz GÜREL
26 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Şubat 2011 - 22:49

Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın, “Atatürk’ten sonra Ankara’nın kadrini bilen yok” açıklamasının üzerine, Başkan Gökçek’le yaptığı telefon görüşmesinin Ankara Hürriyet’te yer almasının ardından, tartışmaya CHP de katıldı.

Deniz GÜREL

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, “Atatürk’ten sonra Ankara’nın kadrini bilen yok” açıklamasının üzerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le yaptığı telefon görüşmesinin Ankara Hürriyet’te yer almasının ardından, tartışmaya CHP de katıldı.

CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül, “Gökçek, Bakan Günay’ı aradığını ve Günay’ın kendisine, ‘Seni değil, İsmet İnönü ve Celal Bayar’ı kastediyorum’ dediğini söylüyor. Kültür Bakanı, Gökçek’e söylediklerinin arkasında duracak cesarete sahip değil. Kendisiyle kayıt altındaki bir görüşmemizde yine geçmişe yönelik eleştiride bulunmuş ve açıkça Gökçek’i de işaret etmişti” dedi.

“İnönü’yü bu işe karıştırmak ne Ankara’yı bilmek ne de haddini bilmektir” diyen Şengül şunları söyledi:
“İl Başkanlığım öncesinde yazdığım gazetedeki köşemde bir vakfa arazi tahsisi ile ilgili konuyu ele almıştım. Kendisi o yazım üzerine görüşmek istedi. Makamında yaptığımız ve kendi izniyle kayda alınan görüşmede benzer söylemlerde bulunmuştu. Ankara’nın Gökçek de dahil olmak üzere uzun süredir iyi bir yöneticiye sahip olmadığını açık biçimde ifade etti.

Bozuk saat gibi

Mülakatta Bakan Günay’a, “Göreve ilk başladığınız dönemde bu anlamda bir tür sembolik değeri de olan alışılmadık işler yaptığınızı biliyorum. Kültür Bakanlığı’na ait çok katlı bir yapının yıkılması meslek camiamızda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e de bir mesaj verdiğiniz biçiminde yorumlanmıştı” hatırlatmam üzerine bana yanıtı, ‘Yani herkese, bir anlamda geçmişten bu yana Ankara’da görev yapan herkese elbette attığımız adımlar, mesaj verme anlamı taşıyor. Ben hep onu söyledim, yüksek sesle ve yine söylüyorum Atatürk’ten sonra ufku olan bir yönetici yani 2000’lere kadar Ankara’ya gelmemiş, Başbakan, Cumhurbaşkanı, Ankara Belediye Başkanı, çeşitli bakanlıklar düzeyinde. Atatürk’ün zamanında açılmış ana güzergâhlar var, büyük caddeler var işte bu Sıhhiye’den, Kızılay’a doğru giden cadde ya da Ulus’tan Sıhhiye’ye giden, İstasyon’a giden caddeler gibi, devamı yok bu caddelerin. Ana güzergâhlar, ana arterler meydanlar hiçbir şey olmamış. Bir Orman Çiftliği var ya da bir Gençlik Parkı var, hepsi Atatürk’ten kalma’ olmuştu.”

Kültür Bakanı bozuk bir saat gibi nadiren doğru söylüyor, sonra bunları da yalan hale getiriyor. Talihsiz bir durum. Sayın Bakan’ın kendi geçmişinin arkasında duramadığını düşününce, Gökçek’e yönelik söylediklerinin arkasında durmasını beklemek gerçekçi değil. O yüzden kendisini anlayışla karşılıyoruz. Diğer taraftan İnönü’yü bu işe karıştırmak ne Ankara’yı bilmek ne haddini bilmektir.”

Köstek iddiasına Günay’dan yanıt yok

TARTIŞMA Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, bir konser sırasında yaptığı konuşmada geçen, “Atatürk’ten sonra Ankara’nın kadrini bilen ve yeni bir başkent yapıldığının farkına varan bir yönetici Ankara sınırlarından geçmedi” sözleri üzerine başlamıştı.

Açıklamaları okuyan ardından Günay’ı telefonla arayan Gökçek Ankara Hürriyet’e “Sayın Bakan’ı aradım ve ‘Sayın Bakan yine bir şeyler söylemişsin’ dedim. Kendisi, “Aramızı açmak istiyorlar. Seninle ilgili söylemedim. İsmet İnönü ve Celal Bayar’ı kasdettim’ yanıtını verdi” açıklamasını yapmıştı. Gökçek’in, “Sayın Bakan bu lafları sarf etmeseydi söylemeyecektim. Ankara’da tarihi yerlerin gecikmesinden bahsediyor. Bugüne kadar Hacı Bayram Camii geciktiyse bize köstek olan maalesef Bakan’dır” sözleriyle ilgili Bakan Günay’ın sessizliği sürüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Günay’a CHP’den sözünde dur çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı