Gündem Haberleri

  Günahlara ve haramlara özel site

  Hürriyet Haber
  19.04.2004 - 11:54 | Son Güncelleme:

  Diyanet'in yanı sıra diğer İslami sitelerde "Ölü arkasından helva yapmak doğru mudur" gibi çeşitli konularda halktan gelen sorulara yanıt aranıyor.

  "Www.islamiyetim.com" adlı internet sitesinde toplumsal hayatta sıklıkla karşılaşılan "Ölü arkasından helva yapmak doğru mudur" ve "Düğünlerde taksilerin önünü kesip bahşiş almak haram mıdır" konuları ele alındı.

   

  Söz konusu sitede, ölü arkasından helva yapmanın doğru olup olmadığı konusunda "Bidatlara girilmemek şartıyla hayır sınırları içinde ne yapılırsa yapılsın doğrudur" denildi.

   

  "Düğünlerde taksilerin önünü kesip bahşiş almak haram mıdır" sorusuna ise, "Bir kazancın meşru olabilmesi için karşılığında mutlaka ya malın ya menfaatin ya da emeğin olması gerekir.

   

  Burada bu hususların üçü de yoktur. Öte yandan, bahşiş istemeye, dilenme nazarıyla da bakılabilir ki, bunun haram olduğu konusunda İslam uleması hemen hemen ittifak etmiştir" karşılığı verildi.

   

  Aynı konuya ilişkin "Fakat bahşiş, (toplum içinde öteden bu yana örf olmuş, adet, gelenek, görenek haline gelmiş ve kimse tarafından da yadırganmıyor) denilebilirse de buna rağmen yine de ihtiyatlı konuşmayı tercih etmeli ve bahşiş en azından şüpheli bir kazançtır denmelidir" denildi.

   

  Otopsi yapmanın caiz olup olmadığı sorusuna verilen yanıtta ise "Katili ortaya çıkarma, ölünün cesedi üzerinde tasarruf yapmadan daha önemlidir. Esasında, ölünün cesedi üzerinde tasarrufta bulunmak makbul değildir. Ama, diğer tarafta pek çok insanın hak ve hukukunun temini bahis mevzuu olacağnıdan dolayı otopsiye izin verilebilir" ifadeleri yer aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı