Ege Haberleri

  Gün kadınlarındı

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRK kadınlarına, seçme ve seçilme hakkını verilmesinin 66'ncı yıldönümünü tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan törende hazır bulunan çeşitli dernek ve partilerin kadın kolu üyeleri, hakkın verilmesinde öncü olan Ulu Önder Atatürk'ün anıtına çelenk koyup, şükranlarını sundu. Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Engin Demir, ‘‘Atatürk'e teşekkür borçluyuz’’ dedi.

  ÖTE yandan, Türk Kadınlar Birliği İzmir Şubesi de, bu önemli günü gecekondu kadınlarıyla kutladı. Şube Başkanı Şermin Akman, Eskiizmir'de düzenlenen toplantıda kadınlara ders verdi, ‘‘Eğer kocanız sizi dövüyorsa, o esnada avazınız çıktığı kadar bağırın’’ dedi. Kadınlardan aşırı doğumdan kaçınmalarını da isteyen Akman, ‘‘Eşinize haber vermeden sağlık ocaklarına gidip doğum kontrollerinizi yaptırın. Çünkü erkekler bunu hakediyor. Erkekler, (5 çocuk varsa kadın benden boşanamaz) mantığıyla hareket ediyor’’ diye konuştu.

  Kaymakam eşleri ve gönüllü kadın kuruluşlarının hazır bulunduğu törene kadın milletvekillerinin katılmaması tepkiyle karşılandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı