GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Gümüşhane'de organ bağışı bilgilendirme toplantısı yapıldı

AA / İbrahim ÖZDEMİR
20.02.2015 - 16:17Son Güncelleme :
AA / İbrahim ÖZDEMİR

GÜMÜŞHANE (AA) - Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından, organ bağışı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen toplantıya Halk Sağlığı Müdürü Engin Pehlivan, Gümüşhane İl Müftüsü Ercan Aksu, Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Yavuz Çakıroğlu ve vatandaşlar katıldı.

Çakıroğlu, burada yaptığı konuşmada, 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkesin organ bağışı yapabileceğini belirterek, “Organ bağışı, bir kişi hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir” dedi.

Türkiye’de organ olarak böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsak, doku olarak da kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı naklinin yapıldığını anlatan Çakıroğlu, şunları söyledi:

"Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Evde ya da yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bir organın hiçbir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi de söz konusu değildir. Organ naklinde alıcı ve verici olacak kişilerin doku uyumları önem arz etmektedir. Organ bağışları il sağlık müdürlüklerine, hastanelere ve organ nakli yapan merkezlere yapılabilir."

Gümüşhane İl Müftüsü Aksu ise organ bağışının dini açıdan hiçbir sakıncasının olmadığını, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun, organ bağışının insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımladığını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gümüşhane haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gümüşhane ilinden Gümüşhane'de organ bağışı bilgilendirme toplantısı yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 16 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gümüşhane'de organ bağışı bilgilendirme toplantısı yapıldı haberi güncellenecektir.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ

GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  14:50
 • Akşam
  17:04
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı