GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Gümüşhane'de 3. İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı

AA / Engin DOĞRU
30 Aralık 2014 - 10:55Son Güncelleme : 30 Aralık 2014 - 10:55

AA / Engin DOĞRU

GÜMÜŞHANE (AA) - Gümüşhane'de 3. İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Yücel Yavuz başkanlığında yapıldı.

Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, daha önce yapılan birinci ve ikinci toplantıda alınan kararlar değerlendirilerek bağımlılık yapıcı maddelerle mücadelede piyasa arzını azaltmak için güvenlik ve denetimin artırılması, muhtarların bilgilendirilmesi, uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddelerin kullanım yerlerinin tespiti ve ıslahının sağlanmasının yanı sıra kullanıcı ve satıcıların tespiti noktasında vatandaşları bilgilendirilme çalışmalarının artırılması konuları görüşüldü.

Aile hekimlerince uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddelerin zararları ve diğer konularda danışmanlık merkezi oluşturulması, Toplum Sağlığı Merkezlerinde ruh sağlığı ve madde bağımlılığı danışmanlık merkezlerinin oluşturulması konusunda yapılacak çalışmaların da görüşüldüğü toplantıda, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünce yürütülen müzik, spor gibi sosyal faaliyetlerin artırılarak, gençlere ve öğrencilere bu hizmetlerin tanıtımının yapılması, sanatsal ve kültürel etkinliklerin artırılması ve güvenli internet kullanımı konusunda eğitim ve internet kafelerde denetimlerin artırılması konularında yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

Toplantıda konuşan Vali Yavuz, sigara ve diğer keyif verici maddelerin gelecekte uyuşturucu kullanımını tetiklediğini ve ülke gündeminde son 20-25 yıldır sigarayla başlayıp uyuşturucuyla devam eden madde bağımlılığı sorununun olduğunu belirterek, "Bu konunun daha da kötü bir hal almasını önlemek adına başta Sağlık Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız olmak üzere konuya ilişkin bütün kamu kurum ve kuruluşlarının içinde yer alacağı bir mücadele platformu oluşturuldu. Bu amaçla il düzeyinde de İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Bu kurul, öncelikle ilimiz genelinde bu konuyla ilgili yapılabilecek önleyici tedbirleri istişare ederek belirleyecek" dedi.

Özellikle anne ve babaların, bire bir bu işin içinde yer alıp taşın altına ellerini koymaları halinde çalışmaların sonuç vereceğini ifade eden Yavuz, "İlimizde, somut belge ve bilgiye dayalı, uyuşturucu madde bağımlılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ya da madde kaçakçılığı konusunda bulgu ve bilgi yok. Bundan herkesin emin olmasını özellikle istiyorum. Bu anlamda mukayese ettiğimizde en iyi illerin içerisinde yer almaktayız ancak bu, böyle bir tehlike ile karşı karşıya kalmayacağımız anlamına gelmez. Eğer bir takım belirtiler varsa buna baştan engel olalım, çözüm yolu üretelim diye bütün kurul üyelerimizle beraber duyarlı ve son derece dikkatli bir şekilde bu çalışma içerisinde olalım" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gümüşhane haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Gümüşhane haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gümüşhane'de 3. İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ
  GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:45
  • Guneş
   05:34
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   19:16
  • Yatsı
   20:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı