GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Gümüşhane pestil ve kömesinin üretim yöntemleri incelenecek

AA / İbrahim ÖZDEMİR
26.12.2014 - 17:28Son Güncelleme :
AA / İbrahim ÖZDEMİR

GÜMÜŞHANE (AA) - Gümüşhane'de "Geleneksel Gümüşhane Pestil ve Kömesinin Üretim Yöntemlerinin ve Kalite Parametrelerinin İncelenmesi" projesi kapsamında toplantı düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Vali Gazi Şimşek Çiftçi Evi'nde düzenlenen toplantıya, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, TAGEM Daire Başkanı Mustafa Çetindağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Danışmanı Yusuf Özgün, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, proje danışmanı Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Oktay Yıldız, yetkililer ve üreticiler katıldı.

Milletvekili Aydın, toplantıda yaptığı konuşmada, pestil ve kömede KDV düzenlemesinin gündemlerinde olduğunu belirterek, Gümüşhane'de yapılacak 6,5 milyon avroluk İŞGEM projesi hakkında da bilgi verdi.

TAGEM Daire Başkanı Çetindağ ise sürdürülebilir büyümesini devam ettiren tarımsal gayrisafi yurt içi hasılanın 150 milyar dolara ulaştığını, dünyada tarımsal ekonomik büyüklükte Türkiye'nin ilk beş ülke arasında tarımsal ihracatının 40 milyar doları aştığını söyledi.

Proje yürütücüsü olan KTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız, ünü ülke sınırlarını aşan pestil ve kömenin seri üretimine Gümüşhane'de 1974 yılında başlandığını belirterek, piyasada bulunan 29 firmanın hepsi Gümüşhane pestili üretmesine rağmen hepsinin ürün özelliklerinin farklı olduğunu, projeyle geleneksel Gümüşhane pestil ve kömesinin üretim yöntemlerinin ve kalite parametrelerinin inceleneceğini söyledi.

Yıldız, KTÜ, Gümüşhane Üniversitesi ve Giresun Üniversitesinden akademisyenlerin bulunduğu proje grubunun 36 ay boyunca sektörde yer alan firmalarla çalışacağını ifade ederek, projenin TAGEM'den 260 bin lira destekleme aldığını kaydetti.

Geleneksel Gümüşhane pestil ve kömesinin markalaşmasıyla pazarda adının bu şekilde duyurulması gerektiğinin altını çizen Yıldız, Gümüşhane pestilinin bir standartta üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yıldız, çalışma boyunca Gümüşhane'de üretilen geleneksel pestil ve kömenin üretim metotlarının, değişik kurutma şartlarında ürün özelliklerinin inceleneceğini, gelenekselliği korunarak optimum üretim, kurutma ve saklama şartlarının araştırılacağını da sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gümüşhane haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gümüşhane haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gümüşhane pestil ve kömesinin üretim yöntemleri incelenecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ

GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mart 2018, Salı
 • İmsak
  05:07
 • Guneş
  06:31
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:33
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı