GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Gümüşhane İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı

AA / Engin DOĞRU
26.01.2015 - 18:17Son Güncelleme :

YEREL HABERLER GÜMÜŞHANE

AA / Engin DOĞRU

GÜMÜŞHANE (AA) - Gümüşhane İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali Yücel Yavuz başkanlığında toplandı.

Valilik salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Şenol Turan, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İŞKUR Gümüşhane İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı ve kurul üyeleri katıldı.

Vali Yavuz, toplantıda yaptığı konuşmada, istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu olarak şehre fayda sağlayacak yönlendirmelerin yapılması gerektiğini belirtti.

"Daha sistemli çalışmamız lazım. Düzenleyeceğimiz kursları vatandaştan gelen talebe göre değil de biz belirleyeceğiz" diyen Yavuz, şöyle devam etti:

"200’e yakın kurs görmüş kızımız var, genç hanım var evde oturuyor. Bunları keşfedeceksiniz, bunları çağıracaksınız ikili, üçlü kombinasyon kurup iş sektörü oluşmasına destek vereceksiniz, şöyle şöyle imkanlarımız var, kiralama imkanımız var veya kiralayın biz de destek verelim diyeceksiniz. Bu an itibariyle bile turist akışı olmasa bile dışarıdan gelen üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir potansiyel mevcut. En az dört-beş tane gümüş satış dükkanının çarşı havasında yan yana olmasında fayda var. Bunun yapılması lazım aksi halde hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Olmazsa olmazdır bu. İllaki kamu kurumunda istihdam değildir. Kendi işini kurması da istihdamdır, yanında iki üç elaman çalıştırması da istihdamdır. Yönlendirip teşvik etmedikten sonra mesafe alamayız. Gümüşün satış ortamını oluşturmazsak verdiğimiz eğitimin hiçbir faydası olmaz."

Vali Yavuz, önümüzdeki günlerde eksik noktaların tespiti amacıyla tur operatörleri ile toplantı yapacaklarını belirterek, "Tur operatörleri ile toplantı yapıp, Gümüşhane’de ve ilçelerimizde neyimiz eksik bunları tespit edeceğiz ve bu konunun halli noktasında kamu gücünü nasıl gerekiyorsa öyle kullanacağız. Bir organize heyet kuracağız, üniversite yurtları kapandığı gün, bir hafta süre vereceğiz ve turistleri ağırlayacak hale getireceğiz okullar açılıncaya kadar. İki buçuk, üç aylık dönemde bizim yatak kapasitemiz tahminen 800 - 900 civarında olur. Bu kısa vadede bize yeter" dedi.

Yavuz, bir farkındalık oluşturması gerektiğini ifade ederek, "İstihdam kurulunun esas görevi bu memlekette özel sektörün girişimcilik anlamındaki hevesini ve heyecanını canlandırabilmek olmalıdır. Zaten bu sağlandığı takdirde istihdam sorunu kendiliğinden çözülecektir" diye konuştu.

Toplantıda, İŞKUR İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı ise kurul üyelerine yaptığı sunumla dönem sonu itibariyle yapılan çalışmaları aktardı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gümüşhane haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gümüşhane ilinden Gümüşhane İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ocak 2015 tarihinde saat 18 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gümüşhane İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı haberi güncellenecektir.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ

GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ

19 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:46
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  14:51
 • Akşam
  17:05
 • Yatsı
  18:42
Sayfa Başı