GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Gümüşhane’de Damla Projesi Katılımcılarına Veda Yemeği

IHA
29.10.2015 - 16:48Son Güncelleme :

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN DAMLA PROJESİ KAPSAMINDA GÜMÜŞHANE’DE BULUNAN 16 ÜLKEDEN 40 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ İÇİN VEDA YEMEĞİ DÜZENLENDİ. YEMEKTE ÖĞRENCİLER CUMHURİYET BAYRAMI NEDENİYLE PASTA KESTİ.

IHA

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen Damla Projesi kapsamında Gümüşhane’de bulunan 16 ülkeden 40 üniversite öğrencisi için veda yemeği düzenlendi. Yemekte öğrenciler Cumhuriyet Bayramı nedeniyle pasta kesti.
Kral Park tesislerinde düzenlenen ve servis hizmeti Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen yemeğe Vali Yücel Yavuz, eşi Şengül Yavuz, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri ve proje koordinatörü Metin Ayvazoğlu, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Muhammed Zafer Terzi, Vali Yardımcısı Şenol Turan, Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, kamu kurum müdürleri, şehit ve gazi aileleri ve etkinlik kapsamında Gümüşhane’de bulunan 40 öğrenci katıldı.
Programda konuşan Vali Yücel Yavuz, ülkelerin, milletlerin gönüllerinde barış, sevgi kardeşlik, genel anlamıyla da insanlık ruhu varsa bunun ülkeler arası kaynaşması ve o manada insanların birbirini tanıması etkinliklerinin verdiği güzel sonuçların en tipik örneğini Damla Projesiyle yaşayıp gördüklerini söyledi.
Gümüşhane’nin küçük ve kısıtlı imkanlara sahip bir il olmasına karşın buradaki ev sahipliği ve misafirperverliğin konukların dikkatini çektiğini kaydeden Vali Yavuz, “Burası Gümüşhane diyebileceğimiz, bütün zorluklara ve güçlüklere rağmen insan olmanın, onurlu bir insanlık mücadelesi vermenin, misafirlere gönüllerini açmanın ve bu konuda sınır tanımamanın en güzel örneği Gümüşhane’mizde. İlimiz hem tarihi, hem doğal hem de kültürel zenginlikleri bakımından Türkiye’de sayılı illerden biri. Biz Gümüşhane olarak bu özellikleri bir araya getirip Dünya’ya Gümüşhane’mizi tanıtmak istiyoruz. İşte bu vesileyle 16 ayrı ülkeden gelen proje ortağı damlalarımız, bu genç kızlıklarımız bizim temsilcilerimiz artık. Burada gördükleri intiba, burada çektikleri fotoğraflar, burada yaşadıkları anıları hem ülkelerine gittiklerinde anlatacaklardır hem de yeri geldiğinde bizim hem elçiliğimizi yapacaklardır hem de ülkemizi Gümüşhane’mizi edindikleri tecrübeyle anlatacaklardır. Dolayısıyla ben kendilerine bu manada teşekkür ediyorum” dedi.
“İNSANLARA GÖNLÜMÜZÜ AÇMAMIZ LAZIM”
Etkinliğin amacının gerçekleştiğini, özellikle Cumhuriyet Bayramına denk gelmesinin de ayrı bir güzellik olduğunu dile getiren Vali Yavuz, “Dünya barışı için bu tür etkinlikler önemli. Bu projeleri desteklememiz lazım. İnsanlara gönlümüzü açmamız lazım. Türk milletinin en büyük özelliği de budur. Ev sahipliği ve misafirperverliği biz en iyi şekilde yaparız. Bunu da ispatlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemizde bulundukları için, ilimizde program yaptıkları için kendilerine tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
“BU TİP PROJELER BİZİM BAKIŞ AÇIMIZI DEĞİŞTİRİYOR”
Etkinlik kapsamında Gümüşhane’ye gelen Gazi Üniversitesi doktora öğrencisi Kırım’lı Riyana Tevfikova ise Gümüşhane’de geçirdikleri 7 günü hiç unutmayacaklarını belirterek, “O kadar güzel anlar yaşadık ki bu anlarımızı çok özleyeceğim. Damla projesi 1 hafta içinde bitmiyor. Bu bir başlangıç bizim için. Bazen biz sadece kendi sorunlarımıza odaklanıyoruz. Fakat bu tip projeler bizim bakış açımızı değiştiriyor. Bu projeler hep devam edecek. Bu bizim için büyük fırsat. Farklı ülkelerden gelip buradaki tecrübeyi yaşadıktan sonra kendi ülkelerimizde bunu pratik bir şekilde kullanabiliriz” dedi.
“BURADAKİ MİSAFİRPERVERLİK İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”
İlk defa küçük bir şehre gittiğini de kaydeden Tevfikova, “Buradaki misafirperverlik için çok teşekkür ediyorum. Her bir okulda, her bir eve gittiğimizde insanların bizleri bu kadar güler yüzlü, misafirperver karşılamaları beni çok duygulandırdı” ifadelerini kullandı.
Yemeğin ardından üzerinde “Cumhuriyetimizin 92.yılı kutlu olsun” yazılı pasta Vali Yavuz, gaziler, protokol üyeleri ve Damla Projesine katılan öğrenciler tarafından kesildi.
Programın sonunda içerisinde Gümüşhane’ye özgü ürünlerin bulunduğu hediye paketleri Vali Yücel Yavuz ve eşi Şengül Yavuz tarafından projeye katılan tüm öğrencilere hediye edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gümüşhane haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gümüşhane ilinden Gümüşhane’de Damla Projesi Katılımcılarına Veda Yemeği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 16 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gümüşhane’de Damla Projesi Katılımcılarına Veda Yemeği haberi güncellenecektir.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ

Sayfa Başı