GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Gümüşhane’de Arıcılara DOKAP Destekli Eğitim

IHA
10.07.2015 - 13:48Son Güncelleme :

GÜMÜŞHANE’DE ‘DOKAP İLLERİNDE ARI VE ARI ÜRÜNLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ’ KAPSAMINDA ARICILARA, 6 GÜN SÜREN TEORİK VE PRATİK EĞİTİM VERİLDİ.

IHA

Gümüşhane’de ‘DOKAP illerinde Arı ve Arı Ürünlerinin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında arıcılara, 6 gün süren teorik ve pratik eğitim verildi.
Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ve Türkiye Kalkınma Vakfı tarafından 8 ilde ortaklaşa yürütülen “DOKAP illerinde Arı ve Arı Ürünlerinin Geliştirilmesi Projesi” çerçevesinde yapılan eğitimler Gümüşhane Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirildi.
Toplam 6 gün süren eğitimlerin ilk üç gününde Gümüşhane Arıcılar Birliği üyesi 17 arıcıya teorik eğitim verilirken, ikinci üç günde ise kovanlarda uygulama yapıldı.
Proje eğitici yayın koordinatörü Veteriner Hekim Müslüm Kılıç tarafından verilen eğitimlerde, arıcılığın gelişmesi ve kaliteli bal üretimi için yapılması gereken çalışmalar aktarıldı.
Projenin arı ve arı ürünlerinin bölgede geliştirilmesi ve tanıtılması için Arıcılar Birliği üyelerine verilen kapsamlı bir eğitim projesi olduğunu ifade eden Kılıç, amaçlarının üreticilere bal ve balın dışındaki arı ürünlerini de ürettirmek ve bunları pazarla buluşturma yöntemlerini tarif etmek olduğunu söyledi. Kılıç, “Tabi bölgedeki birliklerin birbirleriyle koordineli çalışması, devletle olan ilişkilerini koordine etmek konusunda da DOKAP ilerde çalışmalar yapacak” dedi.
Projenin bir diğer ayağının da pazarlama birimi oluşturulması olduğunu belirten Kılıç, “Tabi o şu an DOKAP’ta araştırılma aşamasında. İlerdeki araştırmalarda pazarlama birimleri de bu projenin içine girecek. Bildiklerini, ürettiklerini pazarla buluşturmak için ek bir yardımda bulunacak” diye konuştu.
Kılıç, 18 kişilik ekiple yürütülen projenin 3 yıl boyunca devam ederek 2017 yılında sona ereceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gümüşhane haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gümüşhane ilinden Gümüşhane’de Arıcılara DOKAP Destekli Eğitim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gümüşhane’de Arıcılara DOKAP Destekli Eğitim haberi güncellenecektir.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ

GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:45
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  14:51
 • Akşam
  17:05
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı