Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gümüş Ekran

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 1998 - 00:01

  Osman GİRİTLİ

  Memetçik Memet'ten Ayşecik'e

  Bu hafta izlediğim film tabii ki ‘‘ G.I. Jane’’di (Jane'in Zaferi). Kadın erkek ayrımcılığı herhalde sizin de kafanızı meşgul etmiştir. Ben de bu merakla filmi izleyeyim dedim.

  Maço erkeklerin dünyasında bir kadın ne yapabilir ki diye merak ettim doğrusu.

  Biliyorsunuz, Amerikalıların Memetçik'i, G.I. Joe'dur. Ona karşılık bu filmi çekme ihtiyacı hissetmişler. Yani kahraman kadın asker. Bizim Ayşecik'imize karşılık diye düşünebilirsiniz.

  Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin özel birimine politik oyunlar icabı bir kadın asker alınmak isteniyor. Bütün bunların nedeni feminist bir politikacının oyunları...

  Demi Moore (Jane) ilk aday olarak bu göreve kabul ediliyor. Maço tayfasının arasında en maço kadın olarak her şeyin üstesinden geliyor tabii. Saçlarını kazıması en dokunaklı sahne olsa bile kadın gene de kadındır diyesi geliyor insanın. Dişi Rambo olarak hareket etmesinin bir çok seyirciye Show Girl'ü hatırlatmaması elde değil.

  Filmi bütün olarak düşünürseniz, askere giden her kesin karşılaştığı sahneler bunlar. Zor koşullar, hakaretler...

  Ama ne yaparsınız ki, görev her şeyden üstün gelir. Jane her türlü zor koşulun altından kalkar ve bütün engelleri aşar. Erkeklerin dünyasında bir kadının onlardan aşağı kalmayacağını bütün dünyaya gösterir.

  Demi Moore'u bütün dişiliğiyle hatırlayanların hayal kırıklığına uğrayacaklar bir film olduğunu iddia edebilirim. Çünkü o bu kaz bir dişi Rambo olarak karşımızda. Kendi başına yaptığı antremanlar ne kadar erotik olsa bile...

  Kadınlar herşeyi tabii ki yapabilir. Buna hiç bir itirazım yok. Yanlış anlaşılmasın, ama askerlik galiba farklı bir durum. Filmi izlerken Jane ile gurur duyduğumu inkar edemem ama galiba bunun da bir sınırı var.

  Yönetmen Ridley Scott'un bu filmi ticari kaygılarla yaptığına inanmak istiyorum. Filmi izlerken keşke acemi askerlerin eğitimden vazgeçmek için çaldıkları çan sinema salonunda olsaydı da ben bu filmi izlemekten vaz geçtim diye çalsaydım diyesim geldi.

  G.I. Jane'i kime tavsiye edeyim diye çok düşündüm. Galiba en doğru cevap, sert erkekler ve sert kadınlardan hoşlananlar mutlaka görsünden başka cevabım yok.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı