Gündem Haberleri

  Gümrükte bulunan kalaşnikoflara inceleme

  Hürriyet Haber
  26.04.2004 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Ambarlı gümrük sahasındaki bir konteynerde yapılan aramada bulunan kalaşnikof marka silahlar, incelenmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

  Bulgaristan'dan gemiyle transit yük olarak gelen ve Ambarlı gümrük sahasına indirilen bir konteynerde 3 gün önce yapılan aramada bulunan 500 adet kalaşnikof marka silahtan 499'u, bir TIR'a yüklenerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı'na teslim edildi.   

   

  Büyükçekmece İlçe Jandarma Komutanlığı ile Ambarlı Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından getirilen silahların, Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nde inceleneceği bildirildi.  

   

  İnceleme nedeniyle ilgili savcılıktan 20 gün süre alındığı öğrenildi. Ele geçirilen silahlardan 1'i, yine incelenmek üzere daha önce Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'ne getirilmişti.  

   

  ''Sportif amaçlı av tüfeği'' olarak beyan edilen ve transit yük olarak gösterilen silahların gidiş yeri Paraguay, alıcısı da Almanya'daki bir firma olarak görünüyordu.

   

  BAKAN TÜZMEN:  AV TÜFEĞİ DEĞİL, YARI OTOMATİK SİLAH

   

  Bu arada Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yaptığı yazılı açıklamada,
  sözkonusu silahların Bulgaristan'ın Burgaz Limanı'ndan hareket eden Malta bayraklı Varna isimli bir gemide yakalandığını belirterek, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
    
  ''Ambarlı Gümrük Müdürlüğü'ne 20 Nisan 2004 tarihinde yapılan başvuruda tüfekler spor için av tüfeği olarak beyan edilmiştir ve bu silahların Türkiye üzerinden Hamburg'a, oradan da Paraguay'a transit edileceği belirtilmişti. Gümrük görevlilerimizin şüphesi üzerine konteynerde yapılan aramada, bu silahların av ve spor silahı değil, yarı otomatik harp silahı olduğu görülmüştür. Silahlar Büyükçekmece Jandarma Komutanlığı aracılığıyla incelettirilmiş ve bu silahların AK.47 Kalashnikov marka harp silahı olduğu raporu alınmıştır.''
    
  Tüzmen, konteyner ve muhteviyatı silahların beyanının Gümrük İdaresi'ni yanıltma amacı güttüğü ve silahların yurda sokulacağı kanaati oluştuğundan silahlara el konularak jandarmaya teslim edildiğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı