Gümrüklerde kaçakçılıkla sıkı mücadele

Hürriyet Haber
13 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Aralık 2000 - 00:01

Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, yapılan son operasyonlar çerçevesinde 30 gümrük memurunun görevine son verildiğini, 106 gümrük memurunun da açığa alındığını söyledi.

Keçeciler, TBMM Genel Kurulu’nda ele alınan Gümrük Müsteşarlığı bütçesiyle ile ilgili eleştirileri yanıtladı. Mehmet Keçeciler, Paraşüt Operasyonu çerçevesinde 18 milyon 880 bin dolarlık kaçak emtiaya el konulduğunu söyledi.

Mehmet Keçeciler, Kargamış Gümrük Kapısı’nda 13 milyon 958 bin 714 dolarlık kaçak eşya tespit edildiğini ve konunun DGM’ye intikal ettirildiğini bildirdi. Balina Operasyonu çerçevesinde 150 milyon dolar tekstil ürünü ele geçirildiğini bildiren Keçeciler, çeşitli kapılarda çok sayıda kaçak et yakalandığını anlattı.

Keçeciler, 2320 adet Mercedes, BMW ve benzeri lüks otomobil üzerinde operasyon sürdürüldüğünü, 280 adet biçerdöverin de kaçak olarak Türkiye’ye sokulduğunu bildirdi.

Devlet Bakanı Keçeciler, yapılan operasyonlar çerçevesinde toplam 30 gümrük memurunun görevine son verildiğini, 106 gümrük memurunun açığa alındığını söyledi. Keçeciler, gümrük memurlarının haketmediği kadar itham altında olduğunu ifade etti.

Keçeciler, Gümrük Müsteşarlığı olarak birçok operasyonun içinde yer aldıkların, bunun „kaçakçılığın devam ettiği anlamına değil, kaçakçılıkla daha sıkı mücadele edildiği“ anlamına geldiğini söyledi.

ÇAĞDAŞ GÜMRÜK İDARELERİ

Devlet Bakanı Keçeciler, gümrük mevzuatının eksikliğinin giderildiğini ve AB’ye en hazır idarenin Gümrük Müsteşarlığı olduğunu kaydetti. Gümrük Müsteşarlığı’nın yapısal düzenlemelere gittiğini, 410 gümrük kapısından 120’sinin kapatıldığını anlatan Keçeciler, yıllık 1 trilyon dolar işlem hacmi olan Almanya’da 90 gümrük idaresinin bulunduğunu belirtti.

Gümrük idarelerinin çağdaş yapıya kavuşturulması için modern dünyanın kullandığı alet ve edevatın kullanılmaya başlandığını anlatan Keçeciler, 17 gümrük idaresinde otomasyona geçildiğini 2002’den itibaren bütün idarelerde otomasyonun sağlanacağını söyledi.

Mehmet Keçeciler, gümrük idarelerinde otomasyona geçilmesiyle 6 ay sonra öğrenilebilen usulsüzlüklerin hemen öğrenileceğini ifade etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı