Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gümrükçülerin yüzde 80'i soruşturulmalı

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.07.1999 - 00:01

  ANAP Grup Toplantısı'nda bakanlıklarıyla ilgili bilgi veren Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ile İçişleri Bakanı Sadettin Tantan önemli açıklamalar yaptılar. Keçeciler gümrüklerle ilgili bilgi verirken, ‘‘Gümrükçülerin yüzde 80'i soruşturma geçirmiş, ama işlem yapılmamış’’ dedi. Tantan da, bakanlığındaki operasyonun teşkilat temizlenene kadar devam edeceğini açıkladı.

  ÇOĞU TORPİLLİ Afrika ülkesi Burkina-Faso'nun (Eski adı Yukarı Volta) başkenti Vaga Duga'da yapılan İslam Örgütü toplantısına katılan Devlet Bakanı Keçeciler de, gezisiyle ilgili bilgi vermek üzere söz aldı. Ancak daha sonra bakanlığının çalışmalarını aktardı. Gümrüklerle ilgili olumsuz bir tablo çizen Keçeciler, elinden gelen her şeyi yapmaya çalışacağını vurgulayarak, şu önemli noktalara değindi:

  ‘‘Almanya'da 60 tane gümrük bulunuyor. Bizde ise bu sayı tam 228. Bunların bazıları son üç yılda tek bir işlem yapmamış. Yani sıfır işlem için üç yıldır buralar açık tutuluyor. Bu sayının çok aşağılara çekilmesi gerekir. Gümrüklerde atama yapabileceğim müsteşar yardımcılığı dışında tek bir kadro yok. Mevcutlar da ya tayinle, ya da torpille gelmiş. Bütün kadronun yüzde 80'i de çeşitli konularda tahkikat geçirmiş. Ancak, nedense tahkikat sonrasında pek işlem yapılmamış. Tahkikat geçiren, suçlu bulunan adam hala aynı kurumda çalışmaya devam ediyor. Zor, problemli ve kritik bir durum; ama bir şeyler yapmaya çalışacağız.’’

  TANTAN:OPERASYONLAR DEVAM EDECEK

  Tantan toplantının basına kapalı bölümünde, ‘Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasa Taslağı’ hakkında bilgi vermek üzere söz aldı. Tantan, bakanlığında sürmekte olan telekulak soruşturmasının sonuçlanması ile operasyonların tamamlanacağını aktaran Tantan, şöyle devam etti:

  ‘‘Bugüne kadar yaptığımız operasyonlar devam edecek. Çek-senet, mafya, alacak-verecek gibi kirli işlere karışmış tek kişi kalmayana kadar da devam edecek. Geri adım atmayacağız, hareketi soğutmayacağız. Aktif olmaya devam edeceğiz. Merkezde işimizi bitirdikten sonra bütün illeri gezeceğim. Buradan tayinlerle bu işler olmuyor. Oralara gidip, personeli yerel şartlarda göreceğim. Bana bu konuda destek verin.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı