Gümrük Birliği’nde yeniden müzakere

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
10.01.2016 - 22:11 | Son Güncelleme:

EKONOMİ Bakanı Mustafa Elitaş’ın “Müzakereler için muhtemel eylül ayında masaya otururuz” dediği Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği Anlaşması’nın kapsamının genişletilmesi için düğmeye basıldı.

Ekonomi yönetimi, anlaşmanın enerji, turizm, iletişim ve müteahhitlik gibi alanlarda genişletilmesi için çalışmalara başladı. 

Sektörler itibariyle kapsam belirleyen Ekonomi Bakanlığı, anlaşmaya iletişim, turizm, müteahhitlik, enerji, tarımsal ürünler, hizmet ticareti, kamu alımları, çevre, vergi, taşımacılık gibi 10 yeni alanın anlaşma çerçevesine dahil edilmesini öngörüyor.

SORUNLU ALANLAR ÇÖZÜLECEK

Bakanlık bürokratlarının hazırlıklarını sürdürdüğü güncelleme çalışmasıyla AB ile ilişkileri etkileyen Gümrük Birliği’nde yaşanan sorunlu alanlara çözüm bulunacak. Çalışmaların tamamlanmasının ardından bakanlık tarafından hazırlanacak değerlendirme raporunda muhtemel Ortaklık Konseyi kararının kapsamı ve kurallarına yönelik alternatif kurgular yer alacak. Bununla birlikte karşılıklı olarak öncelikli değerlendirilebilecek sektörler itibariyle tarafların muhtemel pozisyonlarına yer verilecek.
Sektörler itibariyle kapsam belirleme çalışmalarının tamamlanmasıyla iş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi başlığı altında mevcut durumun tespiti ve AB ile müzakerelerdeki muhtemel ülke pozisyonlarının belirlenmesi de hedefleniyor.

Etiketler: Türkiye


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı