Dünya Haberleri

  Gümrük Birliği yenileniyor

  Deniz ZEYREK/ANKARA
  09.12.2014 - 23:56 | Son Güncelleme:

  AB Bakanı Volkan Bozkır, üç AB komiserinin Ankara temaslarını Hürriyet’e değerlendirdi. Bozkır, AB’nin üçüncü taraflarla serbest ticaret anlaşması imzalaması durumunda Türkiye’nin Gümrük Birliği Anlaşması nedeniyle yaşayacağı ekonomik kayıpların önüne geçmek için Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncelleneceğini açıkladı.

  BAKANLIĞININ 100. gününde AB Dışişleri ve Güvenlik Temsilcisi Federica Mogherini, Genişleme ve Müzakerelerden Sorumlu AB Komisyonu üyesi Johannes Hahn ve AB İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides’i Ankara’da ağırlayan AB Bakanı Volkan Bozkır, AB ile sürecin hızlanacağını, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın 2015 başında Brüksel’e gideceğini açıkladı. Bozkır, AB’nin üçüncü taraflarla serbest ticaret anlaşması imzalaması durumunda Türkiye’nin Gümrük Birliği Anlaşması nedeniyle yaşayacağı ekonomik kayıpların önüne geçmek için Gümrük Birliği (GB) Anlaşması’nın güncelleneceğini açıkladı. Bozkır, güncelleme görüşmelerinin de başladığını bildirdi. AB Bakanı Bozkır, üç AB komiserinin Ankara temaslarını Hürriyet’e değerlendirdi. Ziyaretin zamanlamasını yorumlayan Bozkır, şöyle konuştu:

  ONLARI ŞAŞIRTTI

  “Brüksel’de ‘Türkiye nasıl olsa adım atmaz, sorumluluklarını yerine getirmez’ yaklaşımı esastı. Bu nedenle de 3 yıldır görüşmeme, konuşmama, derdinizi anlatmama gibi bir algı ortaya çıkmıştı. Yeni Türkiye olarak tanımladığımız yeni dönemde, Ankara’da AB’nin hedef olarak bu kadar güçlü bir şekilde konuşulması onları da şaşırttı. Bizdeki hareketliliği saman alevi gibi görüyorlarken ve geçmesini beklerken bir baktılar, Ankara Strateji Belgesi, Başbakanlık Genelgesi, Reform Eylem Planı gibi somut adımlarla ilerliyor. Yeni hükümet, yakında seçim olmasına rağmen seçim yokmuş gibi AB konusunu ele alıyor. Bu şaşkınlığı atlatınca ciddiyetimizi anladılar ve hemen ‘ne yapabiliriz’ dediler. İşte bu ziyaretle sonuçlarını görmeye başladık. Bu ziyaretler sadece el sıkışıp gitme değil, verilen mesajlar da sürecin ciddi mecraya oturduğunu gösteriyor.

  Gümrük Birliği yenileniyor

  İKİ ZİYARET BİR PAKET

  AB ile konu sadece fasıl açmaktan ibaret değil. Adaylık süreci devam etmeli ve devam ederken de Türkiye’ye kazanç sağlamalı ve sonunda bizi üyeliğe götürmeli. Sürecin iyi işlemesi ve özünün geliştirilmesi konusunda AB ile tamamen mutabıkız. Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni yılın başında ocak ayında Cumhurbaşkanımız da nisanda Brüksel’e gidecek. Başbakan Davutoğlu, ocak ayında İfade Özgürlüğü Paketini de açıklayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’den Strazburg’a geçecek ve Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yapacak. AB aile fotoğraflarına liderlerimizin girmesi önemli. Uzun yıllar, Türkiye’yi o fotoğraf karelerine çağırmadılar, bu yüzden aile fotoğrafı mümkün olmadı. Şimdi kendilerine AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığına benzer toplantılar önerdik. AB-Türkiye zirvesi yapılabilir. Bütün bunlar süreci hızlandıracak.

  23 ve 24. FASILLARI AÇMAYI DÜŞÜNÜYORLAR

  Aralık sonunda İtalya dönem başkanlığı bitiyor. Maalesef italya döneminde başlık açılmayacak. Ancak bizim açmak istemediğimiz Rekabet Faslı dışında bütün fasıllar açılabilir. “Yargı ve Temel Haklar” başlıklı 23. ve “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik” başlıklı 24. fasılları açmayı düşünüyorlar. Zirve bildirisine bu konuda güçlü bir atıf konulabilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı