Gülyazı kapısı açılacak, ‘sınır ticareti’ Uludere’ye de uzanacak

Erdinç ÇELİKKAN/ANKARA
06.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hükümet, Uludere’de 35 kişinin öldüğü olaydan sonra bölgede kaçakçılığın önlenmesi amacıyla harekete geçiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bölge halkları arasındaki sınır ticaretini geliştirmek ve kaçakçılığı önlemek için Gülyazı’ya yeni bir sınır kapısı yapacaklarını açıkladı.

Yazıcı, “Madem ki bu insanlar girip çıkıyormuş, bu tür alışverişler yapıyormuş o zaman burada bir sınır ticaret merkezi oluşturalım. Gülyazı’da yapacağımız kapıyla ülke halkları arasındaki sınır ticaretini de yasallaştıracağız” dedi.

Yörenin geçim kaynağı

Uludere’de yaşanan olayın kritiğinin farklı olduğunu kaydeden Yazıcı, şunları dile getirdi: “Hiçbir ülke yasadışı olarak sürdürülen bir faaliyetin hukukunu oluşturmaz. Böyle bir şeyin hukuku da olmaz. Adam sınırlardan geçmeyi, o riski göze almışsa onu önlemekle görevli emniyet güçleri görememişse işini kotarmış demektir. Yoksa göründükten sonra herhalde bunlara müdahale edilir. Tabii ki ticari aktivetinin gelişmesi bakımından o yöre halkının da bir nevi geçim kaynağı olarak benzer faaliyetlerin, mal alım satım faaliyetlerinin sürdürülmesini sağlayacak sınır geçiş merkezleri, oluşturmakta yarar var. Üzümlü ve Derecik çalışması devam ediyordu ona Gülyazı’yı da ilave ettik. Mümkün olsa burayı yarın açarız. Ama iki ülkenin yetkili makamlarının uyuşmasına bağlı. Madem ki bu insanlar girip çıkıyormuş demek ki bu tür şeyler yapıyormuş alışveriş... O zaman burada bir sınır ticaret merkezi oluşturalım. Uludere olayının kritiği çok farklı. Bana yapılan sunuşlarda görüyorum. Diyor ki ‘burada şu hayvanlar var.’ Komut veriliyor birkaç kişi hayvanı yönlendiriyor. O hayvan yolu biliyormuş gibi yönleniyor.”
Üç noktada hizmet veren kaçak ürünlerin satıldığı mağazaların sayısını arttıracaklarını kaydeden Yazıcı, şunları söyledi: “Biz bu konuda perakende satış mağazacılığını geliştiriyoruz. Üç yerde var şimdi. Biri Ankara’da biri Erenköy’de birisi de Sirkeci’de bulunuyor. Bunların sayılarını çoğaltacağız. Satış elemanları böyle piyasadan gelmediği için davranışlarında memur zevksizliğini görebilirsiniz. Dolayısıyla bunu ortadan kaldırmak için hizmet satın almak suretiyle piyasadan eleman alıp satışı onlara yaptırmayı düşünüyorum. Ben Erenköy’ün açılışını yaptığım zaman neredeyse satıcıyla kavga edecektim. Bir şey soruyorsun bilmiyor. Adamın işi o değil çünkü. Ama o işi ona yaptırıyoruz. Kaçak ürünlerin internet yoluyla da satışı işlemine de yakında başlayacağız.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı