Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gül'ün doğum günü

  Hürriyet Haber
  15 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mayıs 2000 - 00:01

  ‘‘I love you Kutan’’

  Pankartın üzerinde böyle yazılı ama gönüllerdeki isim kuşkusuz ‘‘I love you Erbakan’’.

  Öylesine bir sevgi ki bu, Fazilet'in birinci kongresinde saatler sonra sadece mesajı okunan Erbakan adı, anılmasıyla binlerce Faziletliyi ağlatmaya yetiyor.

  Gül ve ekibinin, Tayyip Erdoğan'ın işi şimdilik kolay görünmüyor. Kongre boyunca sessiz kalmayı yeğleyen delegenin aklı, güçlü kadrolarla Fazilet'in büyümesi, iktidar olması. Ne var ki madalyonun diğer yönü ağır basıyor. ‘‘Borçluyuz’’. Bu pankart, kongre boyunca hiç aşağıya indirilmiyor.

  Sabahın erken saatlerinde Genel Merkez'in kontrolünde doldurulan ASKİ Salonu'na egemen olan hava kongre sonucunu erken veriyor:

  ‘‘O, ne diyorsa o.’’

  Ahde vefadan, bağlılıktan, boçluluktan dem vuran yazılar ve sloganların arasında, misyonun 30 yıllık tarihinde ilk kez bir muhalefet adayı Gül, salona giriyor. Herkes saygılı, alkışını esirgemiyor. Heyecansa bekleneni yansıtamıyor. Salon yarı yarıya dalgalanıyor. Binlerin içinden bir genç kadın hemen göze çarpıyor. Hanımlar Komisyonu bölümünde eşinden ayrı oturduğu sırasında, iki elini sallayarak önünde tur atan muhalefet adayına sevgiyle bağırıyor.

  ‘‘Fazilet seninle gurur duyuyor.’’

  Hayrünisa Gül'ün eşiyle duyduğu gururu salonun yüzde 50'si o dakika için paylaşıyor.

  Muhalifinden sonra salona giren ‘‘emanetçi’’ Kutan'a gösterilen ilgi de Gül'den az olmuyor. Protokol Locası'nda Genel Başkanı'nı karşılayan Gül, Kutan'a kırmızı gül takdimiyle ‘‘Hayırlı olsun’’ diyor.

  Yan yana ama soğuk bir hava esiyor. Zoraki gülmeler, birkaç cümlelik söyleşiler. Asiltürk, Kutan'ın hemen arkasında, her şeyi dikkatle izliyor. İki tarafın kurmayları tetikte.

  Mehmet Ali Şahin'e soruyorum:

  ‘‘Bundan sonra ne olacak?’’

  Gülcü Şahin, yorgun ama kararlı ses tonuyla sorumu yanıtlıyor:

  ‘‘Kimse bizi bu partiden ihraç edemez. Bugün yüzde 30 oy bekliyoruz. Bu çok önemli bir adımdır. Bu parti bizim. Ama Kutan'la da olmuyor. Yoksa neden bir liste çıksın ki?’’

  Aydın delegesi Ayşe İnal'a göre ‘‘Erbakan dönemi bitti. O artık dinlensin’’.

  Erbakancılar ise gözleri yaşlı, liderlerini anarlarken, ‘‘Gül zamansız çıktı’’ diyorlar.

  Divan Başkanı Yasin Hatipoğlu da delgelere seslenirken, kongrenin ‘‘Rabbim için atılan ilk adımdır bu’’ diyor.

  Evet, dünkü birinci olağan kongre 30 yıllık misyonda çok önemli bir birinci adımdı. İkinci adımlar, yarınlarda netleşecek.

  14 Mayıs Gül'ün doğum günüymüş. 50 yıl önceki doğum sancısı Gül için daha çekileceğe benziyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı