ANKARA HABERLERİ

Gülsün: Teknikte de katsayı kaldırılmalı

Hürriyet Haber
10.08.2009 - 00:44Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

MESLEK liselerine uygulanan katsayının kaldırılması için çalışmalarda bulunan AKP Tokat Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Hüseyin Gülsün, "YÖK’ün verdiği karar binlerce öğrenciyi ve ailesini memnun etti, şimdi sıra Teknoloji Mühendisliği fakültelerinde" dedi.

YÖK tarafından 1999 yılından beri meslek liselerine branşı dışındaki üniversitelere girmeyi zorlaştıran ÖSS’de katsayı uygulamasının sona erdirilmesini değerlendiren Gülsün, "Katsayı uygulaması nedeniyle, meslek lisesi mezunları 10 yıldır teknik eğitim fakültelerine gitmek zorunda kaldılar" dedi. 1999 - 2007 arasında Milli Eğitim Bakanlığının teknik öğretmen olarak mezunlardan yalnızca yüzde 3’ünü atayabildiğini belirten Gülsün şunları söyledi:

"Örneğin Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünden 2000 yılından bu yana sadece 2 kişi atandı, buna karşılık her yıl yaklaşık 900 mezun vermeye devam etti ve halen veriyor. Yani son 8 yılda bu alandan 7200 mezun çıktı ve sadece 2 kişi atandı. Diğer bölümlerden mezunların durumu da bundan farklı değildi. Şimdi ise katsayı uygulamasındaki haksızlığın son bulması ve adil yarış hakkının verilmesi bu mağduriyeti giderecektir

Katsayı sorunu nedeniyle teknik liselerden mezun olanlar yalnızca Teknik Eğitim Fakültelerine girebiliyor ve teknik öğretmen olabiliyordu. Bu nedenle hem teknik ve endüstri meslek liselerine kimse gitmiyor hem de mezunları iş bulmakta zorlanıyordu. Bunu önlemek için bir kanun teklifi hazırladık."<ı>

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gülsün: Teknikte de katsayı kaldırılmalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gülsün: Teknikte de katsayı kaldırılmalı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı