Gülseverler haydi manastıra

Aslı ULUSOY
23.05.2011 - 12:08 | Son Güncelleme:

800 yıllık tarih ve dünyanın dört köşesinden toplanmış olağanüstü bir sanat koleksiyonu! Bu muhteşem dekor içinde yerli yabancı 120 standı buluşturan ve her yıl 15 bin gül meraklısını çeken Gül Günleri! Paris’e 45 kilometre, CDG Havaalanı’na ise 15 dakika uzaklıktaki Chaalis Manastırı, gül kokusuyla başı dönenleri her yıl haziranın ikinci hafta sonunda buluşturuyor.

KENDİNİZİ YENİDEN KEŞFEDİN!

Bozcaadalı hanımların yemeklerinden tadın
Gülseverler haydi manastıra
Bozcaada’da, 4-5 Haziran tarihlerinde Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği tarafından Yerel Tatlar Festivali düzenlenecek. Adanın lezzet ve kültür değerlerinin ön plana çıkarılmasının amaçlandığı festivalde, adalı hanımlar geçmişten günümüze yöresel yemeklerini konukların beğenisine sunacak.
Gülseverler haydi manastıra

4 Haziran Cumartesi saat 13.00’te misafirleri, Bozcaada Kalesi’nde tüm ada hanımlarının katkısıyla yapılan yöresel yemekler ve ada şarapları karşılayacak. Akşam İçkale’de Tuluyhan Uğurlu konser verecek.

Festival, ertesi gün öğle saatlerinde konuklara iskelede, ada gençleri ve balıkçıları tarafından o anda denizden çıkartılan kirpilerin (denizkestanesi) ikram edilmesiyle sonlanacak.
Gülseverler haydi manastıra
KENDİNİZİ YENİDEN KEŞFEDİN

Buğday Derneği, Çanakkale Kaz Dağları’ndaki Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde 1-5 Haziran’da “Çocuğumuzla Birlikte Büyümek” başlıklı atölye ve eğitim çalışması düzenleniyor.

Psikolog Nilüfer Devecigil’in rehberliğinde yapılacak bu çalışma sırasında ebeveynler hem çocuklarıyla tatil yapıp hem de ilişkilerinde yaşadıkları sorunlara göz atabilecek.

NEREYE GİTMELİ?

 


Bu yılın tarihleri 10-13 Haziran!“Chaalis sonsuza kadar ziyaret ve dinlenme yeri olsun; bahçesi Fransa’nın en güzel manzaralarından biri olarak kalsın” demiş Chaalis Manastırı’nın son sahibi Nelie Jacquemart. Sanata duyduğu ilgi kadar bahçe ve bahçıvanlığa da meraklı Jacquemart yaptırdığı gül bahçesiyle taçlandırmış manastırı. 1997-2000 yılları arasında bahçıvan-peyzajist Andre Gamard’ın çalışmasıyla yepyeni bir ruh bulan, gerçek bir renk ve parfüm paletine dönüşen bahçe, bugün uluslararası Gül Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 10-13 Haziran arasında 10’uncusu gerçekleştirilecek günler için, “unutulmayacak bir duyu gezisi” diyor yetkililer. Zaten festival için haziranın ikinci haftasının seçilmesinin nedeni, o tarihlerde gül bahçesinin çiçeklenme açısından doruğa ulaşması! Kısacası bir renk ve koku bayramı sunuyor ziyaretçisine Gül Günleri...    

Bitki dünyasının profesyonelleri ile gül sevdalılarını buluşturan etkinliğin amacı, yenilikleri ve en iyi ürünleri meraklısına tanıtmak. Dört günde 15 bin kişiyi çeken etkinlik çocuk ve yetişkinler için animasyonlar, konferanslarla renkleniyor. İngiliz ve Hollandalı stand sahipleri yabancı konuklar arasında dikkat çekerken, İtalyan, İspanyol ve Portekizliler gül ve genel olarak çiçek dünyasındaki yenilikleri görmeye ziyaretçi sıfatıyla geliyor. “Güller”, “bitkiler”, “sanatsal kreasyonlar”, “mutfak ve yaşama sanatı”, “moda ve aksesuvarları” ile “bahçe dekorasyonu” başlıkları altında gruplandırılan standlarda neler yok neler...

Güllerin ve gül bahçesi uzmanlarının baş konuk olduğu bu günlerde İngiliz gülleri, eski tip güller görülebilirken, orkideler, Fransızların çok sevdiği ve evlerinde hep kullandıkları klematit çiçeği, bonzailer de ziyaretçilere tanıtılıyor. Sanatsal tasarım bölümü ise yapay çiçekler, keten üzerine resim, bitkisel şapkalar, çiçekten esinlenme metal kreasyonlar, dekorlu porselenler ve kağıt sanatı ile ziyaretçisini bilgilendiriyor. Yaşama sanatı bölümü daha çok beslenmeye ağırlık vererek bal, bisküvi ve çay standlarını ağırlarken, parfümeri, giyim ve mücevheratı da kaçırmıyor gözden. Bahçe dekorasyonunun konuları ise bahçe araç gereçleri, antika bahçe pazarı, bahçe mobilyaları ve çiçek dekorasyonları...

 

TİYATRO, KONSER ATÖLYE ÇALIŞMASI

Gül Günleri’ni cazip kılan unsurlardan biri de çocuk ve yetişkinlere yönelik animasyonlar. Yağlı pastel ve sulu boya atölyesinde kitap ayracı hazırlarken, gül yaprakları atölyesinde çeşitli kreasyonlara imza atabiliyorsunuz. Yine bitkisel şapka ve çiçek kompozisyonları, çocuklar için bahçıvanlık atölyesi, Chaalis’teki 3500 metrekarelik görkemli gül bahçesinin yaratıcısı Andre Gamard öncülüğünde rehberli gezi bunlardan bazıları. Gitarist Simon Schembri’nin konseri, Avrupa Çocuk Çiftliği’nin düzenlediği “gül, kokusu ve dikenleri” başlıklı duyusal keşif etkinliği ile ünlü yazar Jean Giono’nun Frankofonlora hoş anlar yaşatacak “Ağaçlar diken adam” oyunu etkinlikler arasında. Yves Rocher Vakfı’nca düzenlenen parfüm atölyesi sırasında kullanılacak aromatik bitkiler bahçesi de ziyaretçilerinin elbirliğiyle kurulacak. Çeşitli çiçek özlerinden hazırlanmış ve koku duyunuzun sınırlarını zorlayacak parfüm atölyesinde, teninize uygun bir parfüm üretip öyle gönderiyorlar sizi evinize. Aslında bu atölye, her pazar saat 15.00’den itibaren, özellikle çocuklar için gerçekleştiriliyor ve Chaalis’in gurur kaynaklarından! Özellikle okulların ilgi gösterdiği Chaalis parfüm atölyeleri, Fransız basınında sık konu olan bir etkinlik.  

HABERİN DEVAMINA VE SEYAHAT EKİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ...

Etiketler:

    Sayfa Başı