Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gülse Birsel yazdı, Latif Demirci çizdi

  Hürriyet Haber
  24 Eylül 2014 - 08:54Son Güncelleme : 24 Eylül 2014 - 10:02

  İstanbul'da Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Karaköy, Kabataş gibi ana arterlerdeki tüm simitçiler kaldırıldı! Belediye yetkilileri "rantı ortadan kaldırmak için" böyle bir uygulamaya gittiklerini söylediler. Gülse Birsel Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde bunu yazdı, Latif Demirci ise çizdi.

  Siiiimit rantınaa, gee çit ver me ye cee ğiz!

  Vallahi helal olsun! Simit rantı dev boyutlara ulaşmıştı. Kanımca faizlerin düşürülememesinin ve Fitch ve Moody's isimli kuruluşların Türkiye'ye verdiği düşük kredi notunun sebebi de kör olası rant manyağı simitçilerdi! Şu an içim çok rahat.
  Geçende simidin fiyatı 1 lira 40 kuruş oldu malumunuz. Fakat talep düşünce, simit yine 1 liraya indi.
  Bu bilgiler ışığında, ufak bir hesap yapalım: Simidin maliyeti 60 kuruş. Günde yüz simit satsan, 40 lira kemiksiz kâr! Çok merkezi ve kalabalık bir yerse, 150-200 simitle 60-80 lira kâr! Oha artık! Bak üçgen peyniri, açmayı hiç hesaplamadım daha.
  Üstelik belediyenin söylediğine göre bazı şahısların dört-beş simit tezgâhı varmış, düşünebiliyor musunuz? Adam nereden baksan günde ikiyüz elli lirayı cebe atıyor.
  Uyan vatandaş!
  Aylık kârı kemiksiz beş bin liraya kadar çıkabilen "simit lordlarına" bir dur demenin zamanıydı! Simitçiler daha ne kadar vatandaşın ekmeğiyle oynayacaktı?
  Dar gelirli, simit lobisinin kurbanı olmaktansa artık gider efendi gibi yabancı gıda zincirlerinde karnını doyurur.
  Sosyal devlet fevkalade bir şey! Ranttan tiksinen güzel memleketimde son olarak "Paraya para demeyen" 250 simitçinin tezgâhları kaldırıldı! "Çanakkale'ye köprü yapılıyor, Bozcaada imara açılıyor, acayip rant dönecek" diye bik bik yapmayın.
  Milli serveti yiyip yutan rantçı simitçilerin tekerine kahramanca çomak sokulduğunu niye görmüyorsunuz? Hep muhalefet be kardeşim! Lütfen.
  Türkiye'de güzel şeyler de oluyor!

  GÜLSE BİRSEL’İN YAZISININ TAMAMI HÜRRİYET SOSYAL’DE

  LATİF DEMİRCİ ÇİZDİ

  Gülse Birsel yazdı, Latif Demirci çizdi


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı