« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gülşah Erkaya Antep-GS maçını yorumladı

Hurriyet.com.tr spor yazarı Gülşah Erkaya, Turkcell Süper Lig'in 1. haftasında oynanan Gaziantepspor - Galatasaray maçını, Kamil Ocak Stadı'nda yorumladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

CİMBOM FULL MESAİ YAPAMADI

Her şeye gebe dediğimiz maçta gerçekten de her şey oluyor. Son beş dakika içinde önce farkı Nonda ile ikiye çıkaran Galatasaray, daha “oh rahatladım” bile diyemeden ikinci golü kalesinde penaltıdan gördü. Penaltıyı çalan Bünyamin Gezer, Tabata’nın attığı penaltı golünü beğenmediği için tekrar attırdı. Tabata, Gezer’e inat aynı penaltıyı, ikinci kez ama birincinin fotokopisini çeker gibi attı.

Geri kalan az zamanda ise Gaziantep gücü oranında beraberliği aradı. Ama bulamadı. Galatasaray sezonun ilk maçında ve ilk deplasmanında üç puanı üç atıp iki yiyerek aldı. Ful mesai yaptıkları söylenemez.

Gaziantep için söylenecek çok şey var. Ama görünen odur ki bu takım bu oyun yapısı ve kadroyla herkes için çok tehlikeli bir rakip. Sadece biraz zamana ihtiyacı var. Her iki takımada bize böyle zevkli ve gollü bir maç izlettikleri için teşekkür ediyoruz.

GALATASARAY AYAĞINI GAZDAN ÇEKTİ

Galatasaray vites değiştirecek derken ayağını iyice gazdan çekti. Bayraktar ile Erman’ı değiştiren Couceiro’nun ubu değişikliği pek kafamıza yatmasa da “Dur bakalım nolcak” diyoruz.

Maçın başından beri ayağına top değmeyen Baros yerini Nonda’ya bırakırken bu değişiklik Galatasaray taraftarını uyandırdı. Rijkaard seyirciyi de oyunun içine katmayı biliyor.

Bireysel yetenekleri ile kaleyi yoklayan Galatasaray bu oyunu ve mantalitesi ile puan kaybedebilir.

Şu dakikalarda Gaziantep daha diri ve istekli görünürken, Galatasaray da “yaparsam ber yaparım” diyen bir tek Kewell var.

BU MAÇ HER ŞEYE GEBE

Gaziantep ikinci yarıya Yozgatlı’nın yerine Ümit Tütünci’yi alarak başladı. Gaziantep bu devrede daha açık bir bir oyunu tercih ediyor. Bu durumu farkeden Rijkaard Kewell’ı oyuna aldı. İşte şimdi “bu maç her şeye gebe” diyebiliriz.

Galatasaray “durdu, durdu vurdu” taktiği ile oynamaya çalışmıyorsa bu durgunlukları başlarına iş açabilir.

Olcan’dan sol, Murat’tan sağbek yaratan Couceiro’nun, son çeyrekte bu oyuncuları iki kanattan rakibin üzerine salması kuvetle muhtemel. Galatasaray o zamana kadar farkı açmazsa, puan kaybedebilir.

GAZİANTEP SAĞ KANATTA TEKLİYOR

Gaziantep attığı güzel golün etkisiyle bulduğu ekstra enerjiyi sahaya olumlu yansıtmayı başarırsa maçın ikinci yarısı Galatasaray için gerçekten de daha zor geçebilir.

“Galatasaray karşısında elinden geleni yapan bu takımı yalnız bırakmayalım” moduyla biraz hareketlenen Gaziantep tribünleri ve takımı birbirlerini motive edecek gibi gözüküyor.

Rijkaard ikinci yarıda kulübedeki yedek kuvvetlere başvurmak zorunda kalabilir.

Gaziantep ise sağ kanatta teklediğinin farkında ve muhtemelen ikinci yarıda bu kanadı da çalışır hale getirip, Galatasaray’a karşı ayakta durmaya çalışacak.

İkinci yarı çok daha keyifli ve hareketli geçmeye aday...

GALATASARAY İKİNCİ VİTESE GEÇMEK ZORUNDA

Galatasaray az ama öz geliyor. Bu gelişlerden birinde Mustafa ile 2. Golü bulan Galatasaray iyice rahatladı diyebiliriz.

Gaziantep başkanı İbrahim KIZIL’ın “5'incilik bizim için şampiyonluktur” derken ne demek istediğini maçı izleyenler daha iyi anlıyorlar sanırım.

Sahadaki iki takım arasında ki fiyat farkı hem oyuna hem de tabelaya aynan yansıyor. Galatasaray kendisini yormamasına ve neredeyse terlememesine rağmen, oyunun değilse de skorun kontrolünü ele geçirmiş durumda.

Gaziantep seyircisinin fair-play ödülü almasına şaşmamak gerek. Sayısal üstünlüğe karşın maçı televizyondan izler gibi izliyorlar. Öyle ki Gençlik 27 guruburun 27. Dakika şovu bile stadı hareketlendiremedi.

Taraftarın hareketlendiremediği Gaziantepspor’u yeni transferi Souza hareketlendirdi. Galatasaray defansının kendilerini kaleye yaklaştırmayacağını anlayan Souza, uzaktan mükemmel bir şutla seyircisine merhaba dedi ve Gaziantep’in bu sezon ki ilk golünü Galatasaray filelerine adeta astı.

Maç şimdi daha da keyiflenecek ve rölantide giden Galatasaray en azından ikinci vitese geçmek zorunda kalacak.

ARDA SAHANIN HER YERİNDE

Maç başladı. Kadrolara baktığımızda ilk dikkatimizi çeken sahadaki yabancıların sayısı ve oranı. Gaziantep 6, Galatasaray 3 yabancı ile oynuyor. Ayrıca kalesine Recep'i transfer eden Gaziantep'te ilk 11'de kaleyi Mahmut'un koruyor olması da dikkat çekici.

Rijkaart, Couceiro'nun “Galatasaray için zor maç olacak” ütimatomunu ciddiye almış olacak ki, takımını sahaya tek golcü ile çıkardı.

Galatasaray'da Arda ve Aydın birbirlerine nazire yapar gibi faydalı ve istekli oynuyorlar. Bu ikili kendilerine eşlik eden Keita ile birlikte Baros'a adeta “Merak etme seni yalnız bıraklayacağız” diyorlar.

Ve Galatasaray'ın golü de Arda'dan geliyor. Arda bugün kendisi ile Tabata arasındaki oranı yükseltmek ister gibi sahanın her yerinde.

7. dakikada golü bulan Galatasaray oyunu rölantiye almak isterken, Gaziantep özellikle soldan Olcan'ın başlattığı ataklarla beraberlik arıyor. Bu maçın daha çok şeylere gebe olduğunu söyleyebiliriz.

Orta sahayı rahat ve hızlı geçen Gaziantep, gol bölgesinde Servet ve Gökhan'ın ördüğü fizik duvarını aşmanın yolunu bulmak zorunda. Bu duvarı aşmak için Tabata'nın oyuna daha çok ve kıvrak girmesi gerekiyor.

BİR ARDA KAÇ TABATA EDER

Gaziantepspor ve Galatasaray Türkcell Süper Lig’in ilk haftasında, Kamil Ocak Stadı’nda karşılaşıyorlar.

Hava her iki takımı da zorlayacak kadar sıcak. Bu havada, bu saatte maç oynanmasına isyan edenler sonuna kadar haklılar. Biz stada girip yerimizi alana kadar neredeyse bütün enerjimizi tükettik ki, futbolcuların vay haline…

Her iki takım da sahaya kendi amaçları doğrultusunda en iyi sonucu almak ve sezona iyi bir başlangıç yapmak için çıkıyor.

Maçın giriş özeti Gaziantep Teknik Direktörü Couceiro’nun hafta içi sarfettiği “Galatasaray için zor maç olacak” sözleri olabilir. Gaziantep hocasının bu sözünü yerine getirmek, Galatasaray ise malum kadrosu, gücü ve hazır görünümü ile zoru, kolaya çevirmek için uğraş verecek.

Sezon öncesi yapılan “Bir Arda kaç Tabata eder” polemikleri nedeniyle bu maçta gözler özellikle bu iki oyuncunun üzerinde olacak, diyebiliriz…

Tribünlerde taraftar sayısı neredeyse eşit. Civar illerden gelen Galatasaraylılar ve tatillerini ülkesinde geçiren gurbetçiler stada akın etmişler adeta. Kamil Ocak Galatasar taraftarının işgali altında desek yeridir.

Bu arada POLİSiz ilk maçta, sahaya atlayan pek çok taraftarı özel güvenlik görevlileri zaptetmekte oldukça zorlanıyorlar.

Sahadan bir başka ilginç enstantane ise, 112 ve diğer görevlilerin, Galatasaraylı futbolcuların resimlerini çekmek için adeta yarışmaları…

Takımına destek vermek konusunda Galatasaray taraftarının bariz bir üstünlüğü dikkat çekiyor.

Maç bu koşullarda başlamak üzere…


Bunları da Beğenebilirsiniz