İZMİR HABERLERİ

O dava ertelendi

Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
20.03.2017 - 13:15Son Güncelleme :

İZMİR'de, 2005'te hayatını kaybeden hemşire Gülperi Ovalıoğlu'nun eşi O.O. hakkında 'Kasten öldürme' suçlamasıyla açılan davaya devam edildi. Hakim, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan rapor gelmemesi nedeniyle duruşmayı mayıs ayına erteledi.

Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)

Ege Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum Servisi'nde hemşire olarak görev yapan Gülperi Ovalıoğlu, 2005 yılının Temmuz ayında, aynı hastanenin eczane bölümünde çalışan eşi O.O. tarafından acil servise kaldırıldı. O.O.'nun, eşinin ilaç içip intihar girişiminde bulunduğunu söylemesi üzerine, doktorların midesini yıkadıkları Gülperi Ovalıoğlu, hayatını kaybetti. Hastanede de doktorların verdiği bilgiler doğrultusunda intihar tespitinde bulunuldu. Ancak, Adli Tıp Kurumu'ndaki otopside, Gülperi Ovalıoğlu'nun ne kanında ne de midesinde ilaç içtiğine dair bulgulara rastlanmadı. 30 Ocak 2006'da Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı raporda, 'İlaç izine rastlanmadı, ciğerlerinde ödem tespit edildi' denildi. Savcılık otopsi raporunu dikkate almayıp, ilk gün kocanın verdiği bilgilere göre yaptığı soruşturmasında, 28 Şubat 2006 tarihinde 'intihar ettiğini' belirtip takipsizlik kararı verdi. Bu gelişme üzerine Gülperi Ovalıoğlu'nun annesi Ümran Durmaz, takipsizlik kararına Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak itiraz etti. Mahkeme, 4 Nisan 2006'da takipsizlik kararının kaldırılması talebini reddetti.

Kızının intihar etmeyip, cinayete kurban gittiğine inanan anne Ümran Durmaz, avukatı aracılığıyla, etkili soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle 2007 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Aradan geçen 5 yıl sonrasında AİHM, dava dosyasını istedi. 2014 yılının Kasım ayında ise mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) yaşam hakkını savunan 2'nci maddesine göre, otopsi raporuyla karar arasında çelişki buldu, 'etkili soruşturma yapılmadığına' karar verdi. Ayrıca Türkiye'nin 22 bin Euro tazminat ödemesine hükmetti.
AİHM'in kararıyla sevinen anne Ümran Durmaz ve Gülperi Ovalıoğlu'nun kardeşleri, bir kez daha savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yeniden açılan soruşturma sonrasında savcı, Gülperi Ovalıoğlu'nun kocası O.O. hakkında 'Kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açtı. O.O., İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz olarak yargılanmaya başladı. Sanık koca O.O., davanın ilk duruşmasında verdiği ifadede, hakkındaki iddiaları reddetti.


Mahkeme heyeti, Gülperi Ovalığolu'nun ölümü ile ilgili Ege Üniversitesi Hastanesi'nin, İzmir Adli Tıp Kurumu'nun ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Adli Tıp Birimi'nden gelen raporları değerlendirdi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Adli Tıp Birimi'nin hazırladığı raporda, Gülperi Ovalıoğlu'nun akcierinde kanama olduğunun orataya çıktığı, bu kanamanın ise ağıza baskı ya da zehirlenme yoluyla meydana gelebileceği bildirildi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, hazırlanan üç raporun değerlendirilmesi için dosyayı İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi.


ÜÇÜNCÜ DURUŞMA YAPILDI
İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın bugün yapılan duruşmasına, ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen ve tutuksuz yargılanan O.O. ve avukatı, ölen Gülperi Ovalıoğlu'nun yakınları, avukatları Serkan Cengiz ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Pınar Melli katıldı. Mahkeme heyeti; hemşire Gülperi Ovalıoğlu'nun hayatını kaybettiği dönemde Ege Üniversitesi Hastanesi'nin, İzmir Adli Tıp Kurumu'nun ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Adli Tıp Birimi'nin hazırladığı raporların değerlendirilmesi amacıyla gönderildiği İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan henüz bir cevap gelmediğini, tanığın da hazır olmadığını belirtti. Dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı mayıs ayına erteledi.

 


 

Etiketler: SPOR

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden O dava ertelendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Mart 2017 tarihinde saat 13 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça O dava ertelendi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı