Çukurova Haberleri

  Gülnar'da Çağla Festivali düzenlendi

  Hürriyet Haber
  04.09.2015 - 01:47 | Son Güncelleme:

  Mersin'in Gülnar ilçesinde, Koçaşlı Köyü Yardımlaşma Kültür ve Turizm Derneği tarafından Çağla Festivali düzenledi.

  Sahil festivallerine alternatif olarak son zamanlarda oldukça çoğalan yayla turizm festivalleri köylüler tarafından, ürünlerinin tanıtılması açısından oldukça önemseniyor. Renkli görüntülere sahne olan festivalde, protokol üyelerinin halat çekme yarışı büyük alkış topladı. Çocuklar için çuval, en iyi çağla yetiştiriciliği, yoğurt yeme gibi yarışlarla festival renklendirilirken, yörenin geleneksel gelin alma töreni temsili olarak gerçekleştirildi. Yörenin yemeklerinin de ikram edildiği festivalde, unutulmaya yüz tutmuş kültürler de sergilendi.

  Kurulan tahterevalli çocuk genç yaşlı her kesime hitap etti. Katılımcılar çocukluk günlerine dönerek uzun süre tahterevalli de oyun oynadı.

  Programda, Mersin Vali Yardımcısı Ali Katırcı, Gülnar Kaymakamı İsmail Pendik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaattin Kabahasanoğlu, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Akta, Dernek Başkanı Mehmet Ali Deliktaş birer konuşma yaptı.

  Dernek Başkanı Deliktaş, her yıl çağlaların olduğunda festivali yapmaya devam edeceklerini belitti. Bu tür festivallerin yörenin tanıtımı ve kültürünün gelecek nesillere aktarılması açısından çok önemli olduğunu aktaran Deliktaş, “Biz hem çağlamızı hem de yöremizin kültürünü Türkiye’ye tanıtmanın gururunu yaşıyoruz. Katılımcı sayısı her geçen yıl artıyor. Katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

  Festivalin sonunda halk yerel sanatçıların seslendirdiği şarkı ve türkülerle doyasıya eğlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı