Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Gülmek" spor dalı oluyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İki kahkaha bir pirzola yerine geçer mi bilinmez ama, gülmek, gülebilmek sağlıklı bir duruma işaret eder. Sağlıklı kafa sağlıklı vücutta bulunduğuna, sağlık için sporun önemi de inkar edilemeyeceğine göre, gülmekle spor arasında da bir bağ kolaylıkla kurulabilir.

Gülmekle spor arasındaki bu ilişkiyi "kurumsallaştırmak" isteyen Uluslararası Gülme Kulübü, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) başvurarak, gülmenin bir spor dalı olarak tescilini istedi. Kulüp, olimpiyatlarda "gülme" etkinliğine de yer verilmesini talep etti. Merkezi Hindistan'ın Bombay kentinde bulunan kulübün başkanı Madan Kataria, olimpiyatların "iki dakikalık bir gülme etkinliğiyle" başlamasını öneriyor. Ayrıca olimpiyat oyunlarında gülmeye, diğer spor dalları gibi yer verilmesini talep ediyor. Kataria, gülmenin ruhsal ve fiziksel faydalarının, olimpiyat katılımcıları üzerinde çok olumlu etki yapacağını belirtiyor.

Başkan Kataria'nın yaptığı açıklamaya göre Uluslararası Olimpiyat Komitesi, bu başvuruyu değerlendirmeye aldı.

Gülme dernekleri, Hindistan'da epey yaygın. Madan Kataria'da, ülkesinde çok tanınan bir gülme uzmanı. Kataria'nın, başta Bomabay cezaevlerindeki mahkumlar olmak üzere, çeşitli kurumlardaki kişilerin gerginliğini ortadan kaldırmak için uyguladığı gülme tedavisinde oldukça başarılı olduğu bildiriliyor. Bu başarıların üzerine diğer eyaletlerdeki cezaevi yönetimlerinden de Kataria'ya resmi davetler geldiği belirtiliyor. Ayrıca pek çok şirketin de Kataria'dan yardım istediği kaydediliyor. Kataria'nın uyguladığı gülme oturumlarının ardından işyerlerinde verimliliğin arttığı, çalışanlar arası ilişkilerde düzelme gözlendiği ifade ediliyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz