Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gülgeç'i uğurluyoruz

  Hürriyet Haber
  17.02.2011 - 10:15 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu vefat eden karikatürist İsmail Gülgeç (64) için Cumhuriyet Gazetesinde tören düzenledi. Gülgeç'in naaşı törenin ardından Çanakkale Eceabat ilçesi Kocadere Köyü'nde toprağa verilecek.

  Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, törende yaptığı konuşmada, Gülgeç'in değerli bir karikatürist olduğunu belirterek, ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

  Gülgeç'in Cumhuriyet Gazetesine olan katkılarının unutulmayacağını ifade eden Erinç, karikatürün önemli isimlerinden olan Gülgeç'e Allah'tan rahmet dilediklerini kaydetti. Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker de karikatür dünyasının önemli çizeri, derneğin bir önceki başkanı Gülgeç'i kaybetmenin acısını yaşadıklarını bildirdi.

  İsmail Gülgeç'in karikatür sanatının önemli kilometre taşlarından biri olduğunu ifade eden Peker, yaşamdaki tüm olumsuzlukları, yorulmadan, usanmadan, korkmadan ve taviz vermeden, sevgi ile mizaha dönüştürdüğünü söyledi.

  Gülgeç'in yaşamı boyunca hastalıklara da gülüp geçtiğini anlatan Peker, “Büyük dev adam, sevgili dostum, nasıl karikatür çizildiğini dosta düşmana gösterdin. Bu tavrın örnek olacaktır. Bir dönem yönetimde bulunduğun derneğimize yaptığın güzellikler, dernek tarihinde yerini alacaktır. Işıklar içinde yat. Güle güle Gülgeç” dedi.

  Konuşmalar sırasında Gülgeç'in ablası Saadet Danacı, tabuta sarılarak uzun süre ağladı. Gülgeç'in cenazesi götürülürken gözyaşı döken eşi Ayça Gülgeç ise “Bana 15 yıl diye söz vermiştin. Sözünü tutmadın. 14 yıl sonra beni yalnız bıraktın. Giderken kalbimi de götürdün” dedi.

  Törene, Gülgeç'in ağabeyi Abdullah, kızı Hiday Gülgeç, yakınları, karikatüristler ve gazeteciler katıldı. Cumhuriyet Gazetesindeki törenin ardından Gülgeç'in cenazesi, toprağa verilmek üzere Çanakkale'nin Eceabat ilçesine gönderildi.

  Hayatı ve kariyeri;

  İsmail Gülgeç son olarak Cumhuriyet gazetesinde "Hayvanlar" çizgi bantını çiziyordu. 27 Şubat 1947’de Gaziantep’te doğan İsmail Gülgeç ilköğrenimi sırasında geçirdiği hastalık nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Sonraki yıllarda kendi kendini yetiştirmeye çalıştı, karikatüre yöneldi.

  İlk çizgileri 1968’lerde Yeni İzmir gazetesinde yayınlandı. Daha sonra Demokrat İzmir, Ege Ekspres, Devir, Milliyet gazetelerinde çizen Gülgeç’in Milliyet Çocuk dergisinde yayınladığı “Ormangiller” adlı karikatür-bantı geniş bir ilgi uyandırdı.

  1979’da yayınlanan İnce Memed resimli romanı (Yaşar Kemal’in yapıtıyla birlikte) yurt dışında da yayınlandı. 1980’lerde Cumhuriyet gazetesinde çizmeye başlayan Gülgeç, “Memo” adlı dizisinde tarihsel olaylardan esinlenirken “İnsanlar” adlı dizisinde günlük yaşantıdan görüntüler verdi.

  “Hayvanlar” adlı dizisinde de güncel, toplumsal olayları değişik bir bakış açısı içinde vermeye çalıştı. Gülgeç, Milliyet’in haftalık mizah eki Kirpi’de de çizdi.

  Sanatçı, Ahmet Ümit’in “Başkomser Nevzat/Çiçekçinin Ölümü (2005-Ekim)” isimli kitabını çizgi-roman olarak resimledi. Gülgeç, şarkıcı Nazan Öncel’in “7’n Bitirdin” isimli albüm kartoneti için 12 şarkıya 12 karikatür çizdi.

  İsmail Gülgeç, 1988, 1989 ve 1991 yıllarında Karikatürcüler Derneği Başkanı olarak görev yaptı. Evrensel, Birgün, Bianet’te de çizgileri yayımlanan İsmail Gülgeç son olarak Cumhuriyet gazetesinde "Hayvanlar" çizgi bantını çiziyordu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı