Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güler'den Topbaş'a veda ziyareti

  Pınar ÇITAK KOYGUN-Uğur CAN/İSTANBUL, (DHA)
  17.05.2010 - 13:13 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Valisi Muammer Güler, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığına atandıktan sonra veda ziyaretlerine başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından tören kıtasıyla karşılanan Vali Güler, tören kıtasını selamladıktan sonra, Topbaş ile bir süre başbaşa görüştü.

  GÜLER'DEN TOPBAŞ'A VEDA / FOTO GALERİ

  Basına kapalı devam eden görüşme sonrası Güler ve Topbaş kameraların karşısına geçti.

  BİR ÇOK SORUNLARI BİRLİKTE AŞTIK

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Sayın Valimizle biz 7 yıl 3 aylık İstanbul dönemimde 6 yılı aşkın birlikte çalıştık. Gerçekten kurumsal taassup gözetmeksizin İstanbul’a hizmet vermeyi yeğledik. Elele verdik. Yan yana olduk birçok sorunları birlikte aştık. İstanbul’u bugün bu güzel noktaya geldi " dedi.

  Topbaş, " Tecrübelerinden bizler de istifade ettik. Sağolsunlar. Kendilerine ben özellikle teşekkür ediyorum. Bir İstanbullu olarak, İstanbul adına bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yeni görevi çok önemli bir görev. İnanıyorum ki buradaki başarısını orada da sergileyecektir. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum. Her daim gözü İstanbul’da. İstanbul’daki dostluğumuz birlikteliğimiz devam edecek" diye konuştu.

  31 MAYIS İTİBARİYLE GÖREVE BAŞLAYACAĞIM

  İstanbul Valisi Muammer Güler ise, "Sayın Başkan önümüzdeki hafta yurtdışında olacak. O nedenle ziyaretimizi öne aldık. 31 Mayıs itibariyle yeni Valimize görevi teslim edip, aynı gün gidip Ankara’da göreve başlayacağım. Bu 7 yıl 3 aylık süre içinde en yoğun mesaide olduğumuz kurum Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdı " dedi.

  Güler, merkezi yönetimle yerel yönetimin birlikte çalışmasının İstanbul açısından büyük önemli olduğunu dile getirerek, "İstanbul’da son 8 yıla sığan değişim, dönüşüm ve iyileştirme çalışmalarında, merkezi yönetimle birarada çalışmanın çok büyük önemi var. Bu İstanbul için hayati bir konudur " diye konuştu.

  İSTANBUL SEVDASI İÇİMİZE DÜŞMÜŞTÜR

  Güler, "Gözümüz kulağımız hep İstanbul’da olacak. İstanbul sevdası içimize düşmüştür. Bu sevda hiç bitmeyecektir. Hizmet hangi kulvarda olursa olsun, devam edecektir ve gönlümüz de yine İstanbul’da kalacaktır " dedi.

  İstanbul’da İstanbulluluk bilincinin mutlaka yaratılması gerektiğine dikkat çeken Güler, "Ayrıca Sayın Başkanımızın şahsi özelliklerinin de idareyle olan münasebetlerinin de çok etkileyici olduğunu da gördüm. Birlikte hiçbir bağnazlık içinde olmadan hizmetlerimizi ve mesaimizi birleştirerek, aynı hedeflere odaklanarak güzel bir çalışma dönemi geçirildi " şeklinde konuştu.

  İSTANBUL’DA HİZMETİ NOKTALAMAYI PLANLAMIŞTIM

  Vali Güler, müsteşar olarak Ankara’ya atanmasıyla ilgili olarak ise, şunları söyledi:
  "Ben müsteşar vali olarak Ankara’ya gideceğim için. Vali ünvanını da taşıyacağım orada. Benim açımdan önemli bir görevdir. Ben İçişleri Bakanlığında 1972 yılından beri çalışıyorum. 38 yıllık o bakanlığa bir mensubiyetim var. Devletimizin bu müsteşarlığı kurmadaki özel misyonu çok yakından biliyorum. Terörle mücadeleye ilişkin stratejilerin belirlenmesi koordinasyonun sağlanması Türkiye’de şimdiye kadar yapılan mücadeleyi daha etkin hale getirecek bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum. Operasyonel olmayan ama yaptığı görev nedeniyle çok önemli görevler icra edecektir. Devlet böyle bir karara varmıştır. Başına da devlet deneyimimi şimdiye kadar olan birikimimi gözeterek beni uygun gördüler. Kamu hizmeti olarak İstanbul’da bu hizmeti noktalamayı planlamıştım ama devletimin bana tevdii ettiği bu görevi çeviremem. Devletimden çok şeyler aldım."

  Ankara’nın yabancısı olmadığını belirten Güler, "Bütün ailem Ankara’da. Tabii şimdi ailem burada İstanbul’da kalacak ama Ankara’da görevin Türkiye’ye yaraşan bir görev olarak mutlaka benim için önemi var. İstanbul’u tabii unutmamız mümkün değildir. İstanbul ile bağımız kopmayacaktır. İstanbul’a hizmeti her zaman her yerde nerede olursa olsun devam ettirmekte kararlıyız " diye konuştu.

  ELBETTE Kİ DOĞRULAR DA YANLIŞLAR DA OLMUŞTUR

  Güler, "Görev süreniz içinde yanlış yaptık dediğiniz olaylar oldu mu ? " sorusuna ise, " Halkla ilişkilerin yoğun olduğu mesleklerde ve bunun yaşandığı dönemlerde hatasız dönem olmaz. Hatayı sadece idareciler olarak değil olayın içinde olduğu şartlara taraflara göre almak lazım. Elbette ki doğrular da olmuştur, yanlışlar da olmuştur ama önemli olan bunların içinde hangi şartlarda neyi ne kadar yaptığımız önemlidir. Bakış açınız önemlidir. İyiniyetle gayretle hukuka riayet etmek kaydıyla görevler yapılmıştır. Artık herkesin makul ve yeni anlayışlarda buluştuğunu görmenin memnuniyeti içindeyim 1 Mayıs açısından " yanıtını verdi.
  Bir gazetecinin Topbaş’ın siyasetçi olduğunu hatırlatması üzerine Güler " Hizmetin olduğu her yerde buluşmamız mümkündür" dedi. Topbaş ise, " Beni de mi Ankara’ya göndereceksiniz ? Öyle bir niyetim yok. Açıkça söyleyeyim. " dedi. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Muammer Güler’e üzerine lale figürü olan bir teşekkür plaketi verdi. Topbaş Güler’e Ortaköy’ün resmedildiği bir tablo da hediye etti.

   

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı