Güler: Zam ekonominin gereği

A.A.
01.08.2006 - 16:29 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz ve olası elektrik zammının ekonominin gereği olduğunu bildirerek "Biz şu anda herşeye rağmen, dünyada hem elektriği hem de doğalgazı en ucuz kulanan ülkelerden birtaneyiz" dedi.

Güler, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nda düzenlenen “Yeraltı Madenciliği Değerlendirme Toplantısı”nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Dogalgazın yüzde 6,8'lik zammın gerekleri nedir, elektriğe zam düşünülüyor mu” sorusu üzerine Bakan Güler, ekenominin gereği ne ise onu yaptıklarını belirterek, “bu arada sizin birkaç uluslararası siteye girmenizi arzu ediyorum. Dünya fiyatlarını bir görün” dedi.

"HEM ELEKTRİĞİ HEM DE DOĞALGAZI EN UCUZ KULLANAN ÜLKELERDEN BİRTANEYİZ"

Bakan Güler, şu anda herşeye rağmen Türkiye'nin dünyada hem elektriği hem de doğalgazı en ucuz kullanan ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Dün 4 bakan arasında gerçekleştirilen mini enerji zirvesine ilişkin sorular üzerine Bakan Güler, enerji sektörünün çok dinamik bir sektör olduğunu ve sektörün Hazine, Maliye ve Enerji Bakanlıklarınca değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

DOĞALGAZDAKİ ÖTV

Bakan Güler, bir başka gazetecinin, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazdaki ÖTV miktarının (bin metreküpde 21 YTL) indirilip indirilmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine, ÖTV'nin Maliye Bakanlığını ilgilendiren bir konu olduğunu, bu nedenle Maliye Bakanlığının görüşünün önem taşıdığını belirtti, “Konuyu Maliye ve Hazine uzmanları değerlendiriyorlar. Bu konuda bir süredir çalışılıyor” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı