Ege Haberleri

EGE

  Güler yüzlü kente güler yüzlü müze

  İZMİR, (DHA)
  19 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ocak 2012 - 20:07

  İzmir’de Konak Belediyesi’nce kurulan Neşe ve Karikatür Müzesi, yarın, “Akdeniz Neşesi” adlı uluslararası sergiyle açılacak.

  İLK örnekleri 17’nci Yüzyıl’da verilen karikatür sanatının yansımaları, Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi’yle yarından itibaren İzmir’de de görülecek.
  Tan Oral, Turgut Çeviker, Eray Özbek ve Dilek Maktal Canko’dan oluşan danışma kurulu hazırlıklarını tamamladı. 150 yıla yakın tarihe sahip Türk karikatürcülüğünü de gözler önüne serecek müzenin uzmanlık alanı Ege ve Akdeniz karikatürleri olacak. Alsancak Yüzbaşı Şerafettinbey Sokak’taki Kızılay Binası’nda kuruluşu tamamlanan Neşe ve Karikatür Müzesi ile atıl durumdaki tarihi bina da İzmir’e yeniden kazandırıldı.

  Arşiv odası, iki sergi salonu, toplantı odası, hediyelik eşya bölümü, keyifli bahçesi ile görselliği ve içeriği doğru şekilde birleştiren müzeyi ziyaret edenler hem tarihi hem de modern yaşamı bir arada bulacak.

  Başkan Hakan Tartan, İzmir’in barış, sevi ve mutluluk özlemini dile getiren bir müzeye kavuştuğunu söyledi. Günlük yaşantıda önemsenmeden geçilen birçok şeyin Neşe ve Karikatür Müzesi’nde nasıl anlam kazandığının görüleceğini belirten Tartan, “7’den 70’e herkesin keyif alacağı müzemizle hem barış ve mutluluk özleminin yaşam bulmuş halini hem de sanatın birleştiriciliğini hep birlikte yaşayacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı