Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güler: Nükleer enerjiyi mutlaka kullanmalıyız

  A.A.
  15.02.2006 - 12:14 | Son Güncelleme: 15.02.2006 - 12:14

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerjinin kalkınmada bir eşik olduğunu ve Türkiye'nin dünyada ilk 10 ülke arasına girmesi için bu teknolojiyi mutlaka kullanması gerektiğini söyledi.

  İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü'nün “Isıtma Sistemlerinde İleri Teknolojiler ve Biyoyakıtların Kullanımı Çalıştayı”nda konuşan Güler, doğalgaz ve Mavi Akım'da fiyatları düşürdüklerini ve tek fiyat haline getirdiklerini hatırlattı.
  Güler, “al ya da öde”de 9 milyar dolarlık bir avantaj sağladıklarını, ayrıca kömür santralleri ve barajlara ağırlık veren bir uygulamaya geçme imkanı yarattıklarını vurguladı.
  Kömür sahalarını elektrik santrali kurmak üzere özel sektöre açtıklarını belirten Güler, nükleer enerjinin önemine işaret ederek, ”Nükleer enerji kalkınmada bir eşiktir. Türkiye'nin dünyada ilk 10'a girmesi için bu teknolojiyi mutlaka kullanması gerekir” dedi.
  Hilmi Güler, nükleer teknolojinin sadece enerjide değil, tarımda ve mühendislikte de çok yaygın olarak kullanılması gerektiğini, bunun için Ar-Ge ağırlıklı çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, hükümetin TÜBİTAK'a 500 milyon YTL'lik bir bütçe ayırdığını hatırlatarak, “Artık herkesin kollarını sıvaması lazım. Bundan sonra hiçbir mazeret kabul edilemez. Çünkü para da var, personel de var” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı