Güler: Kontratımız var, Azerbaycan gaza zam yapamaz

Hürriyet Haber
27.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerbaycan’ın doğalgaza zam yapacağı haberlerini yalanlayarak, "Kontratımız var, yapması mümkün değil" dedi.

Güler, AKP Genel Merkezi’nde devam eden Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’ndan ayrılırken, gazetecilerin konuya ilişkin sorusuna, "Bu haberler doğru değil, iki gündür Azerilerle toplantılar yapıyorum. Böyle bir şey söylenmedi, zam yok. Kontratımız var, yapması mümkün değil" karşılığını verdi. Azerbaycan basınına yansıyan haberlerde, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR) Başkanı Rövneg Abdullayev’in, "Türkiye’ye satılan doğalgaza zam yapılacak" dediği öne sürülmüştü. Abdullayev’e dayandırılan haberde, Türkiye’nin Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ Şirketi ile müzakereler yapıldığı, bugüne kadar Türkiye’ye metreküpü 120 dolardan satılan doğalgazın zamlı yeni fiyatının 15 Nisan başlangıç kabul edilerek hesaplara yansıtılacağını öne sürülmüştü.

Aksoy: Pazarlık sürüyor

AZERBAYCAN Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ile ortaklık kurarak Petkim’in yüzde 51’ini alan Turcas’ın Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Azerbaycan ile dogalgaz fiyatının revize edilmesi konusunun karşılıklı olarak en az bir yıldır görüşüldüğünü belirterek, "Dolayısıyla akşamdan sabaha bir zam yapıldı haberi doğru değildir" dedi. Aksoy, şunları kaydetti: "Azerbaycan ile karşılıklı olarak fiyatın yeniden revize edilmesi en az bir yıldır görüşülmektedir. Henüz bir zam yok. Devam eden müzakerelerde karşılıklı mutabakata varılırsa o fiyat geçerli olur."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı