Gündem Haberleri

  Güler: Gaz kritik ama yeterli

  Hürriyet Haber
  26.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ENERJİ ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ukrayna ve İran'dan gelen gazda bir miktar düşüş olduğunu, ancak alınan tedbirlerle şimdilik sıkıntıya dönüşmediğini söyledi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan'a doğalgazla ilgili son günlerde yaşanan sıkıntıyla ilgili bilgi veren Güler, daha sonra gazetecilerin ’doğalgazdaki son durumla’ ilgili sorularını yanıtladı. Güler, "Bunu belli bir strateji ile dengelemeye çalışıyoruz. Aldığımız tedbirlerle şu anda bir sıkıntı yok, ama dakika dakika bunu takip ediyoruz ve halkımıza yansıtmamaya çalışıyoruz. Aldığımız önlemlerle, bir problem gözükmüyor. Tabii doğalgaz dışa bağımlı bir yakıt olduğu için bu noktada özellikle geçiş yaptığı ülkelerde aşırı bir tüketim var" dedi.

  Güler, "Doğalgaz miktarındaki düşme nedeniyle elektrikte herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını" bildirdi. Güler, "Doğalgazda bir kriz yaşanıp yaşanılmadığının" sorulması üzerine de şunları kaydetti: "Hayır, ama zor günler. Doğalgaz dışa bağımlı bir yakıt, aşırı bir bağımlılık var. ’Al ya da öde' miktarı ile ilgili ödemeler mukavelelere konduğu halde karşı tarafın eksik doğalgaz teslimatında bu tip maddeler konmadığı için, tabii onlarla görüşerek bunu temin etmeye çalışıyoruz. Zamanında konmayan anlaşma maddelerinin bir yansıması..."

  İran'da da aşırı soğuk yaşandığını bu nedenle doğalgazın bu ülkede de fazla kullanıldığını ifade eden Güler, "Bu 1-2 günlük bir problem. İnşallah bunu aşacağız" dedi.

  Okullar 1 hafta daha tatil

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı, elverişsiz hava koşulları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda yarı yıl tatili 6 Şubat Pazartesi gününe kadar uzatıldığını açıkladı. Ayrıca, 30 Ocak pazartesi günü başlayacak olan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı başvuru tarihi de 6 Şubat'a ertelendi.

  Soğuğa 3 kurban

  KARAMAN'da İbrahim Güzeloğlu (52), Kazım Karabekir Mahallesi 100. Yıl Caddesi'nde, donmuş olarak bulundu. Çanakkale'nin Kumarlar Köyü'ndeki evinden odun toplamak için ayrılan Mustafa Üvez (65) yolunu kaybedince donarak öldü. İstanbul Kartal’da 30 yaşlarında bir erkek donarak ölmüş olarak bulundu.

  İlk sınavı başardık

  İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kentte ana arterlerin açık olduğunu ve trafikte kar yüzünden problem yaşanmadığını belirtti. Topbaş "Bu, bizim birinci sınavda başarılı olduğumuzu gösterdi. Vatandaşlar da uyarıları dikkate alarak kent içi ulaşımın işlemesine katkı sağladı" dedi.

  Hafta sonu don ve sis

  KAR ve tipi üçüncü gününde de İstanbul'da etkili oldu. Atatürk Havalimanı'nda seferler 2-5 saatlik gecikmelerle rötarlı yapıldı, deniz ulaşımında da bazı seferler iptal edildi. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, dün etkili olan yoğun kar yağışı ve fırtınanın bugün etkisini azaltacağını, cumartesi ve pazar günleri ise kentte yağış beklenmediğini belirterek, "Hafta sonu kuvvetli don ve buzlanma bekliyoruz. Ayrıca pazar günü kentte yoğun sis olacak" dedi.

  Buzda sıkıştılar

  Ağır kış koşullarına teslim olan Çanakkale'de İzmir- İstanbul ve Bursa güzergahlarında yolları kapayan kar yağışı taşıtlara geçit vermedi. Kent merkeziyle Barbaros Mahallesi'ni ayıran, Atikhisar Barajı'nın suyuyla beslenen Sarıçay Çayı kısmen buz tuttu. Bir çok balıkçı sandalı suları buz tutan çayda sıkıştı.

  10 saatlik esaret/images/100/0x0/55ead355f018fbb8f8991f78

  Yoğun kar yağışı nedeniyle Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde tipiye yakalanan çok sayıda otomobil ve otobüs mahsur kaldı. Hava sıcaklığının eksi 15 dereceye kadar düşmesi nedeniyle yolda kalan yüzlerce vatandaş zor anlar yaşadı. Mahsur kalan vatandaşların kurtarılması gecikince Ankara Valisi Kemal Önal devreye girdi ve vatandaşlar 10 saat sonra kurtarılabildi.

  Bakan: Pilotları yarışa sokmayın

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havayolu şirketlerine "pilotları strese sokmayın" uyarısında bulundu. Bakan, "Pilotları bu havada 'sen indin, o inemedi' gibi yarışa sokmak, Allah göstermesin arzu edilmeyen olumsuzluklar yaştabilir" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı