Güler: Elektrikte şu an zam yok

Hürriyet Haber
17.08.2006 - 13:16 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, şu anda elektrikte bir zammın gündemlerinde olmadığını bildirdi. Güler, aydınlatma bedeliyle ilgili kararın da kesinlikle doğru olmadığını açıkladı.

Bakan Güler, Beyoğlu'ndaki Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, TEDAŞ'a 400 trilyon TL ilave ödenek verileceğini, bunun kararını aldıklarını bildirdi.  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, göreve geldiklerinde 2,3 katrilyon TL zarar devraldıklarını, daha sonra görev zararı ilan etmeden yatırımları kendi kaynaklarından gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ekonominin gereği neyse onu yapıyoruz. İndirim de yaptık. Elektrikte zam yapmadık. Zam yapmayarak Hazineye yük olmadık” diye konuştu.

“Türkiye karanlıkta kalacak, enerji krizi var” diye bir şeyin söz konusu olmadığını vurgulayan Güler, şu anda yatırımları süratle sürdürdüklerini, İstanbul'da son zamanlarda meydana gelen 1-2 kesilmenin hem belediye hem kendileri hem de diğer kuruluşların kentin altyapısıyla ilgili çalışmalar yapmasından kaynaklandığını ifade etti.
Kesintileri haber vererek yaptıklarını bildiren Güler, ucuz elektrik tarifesinden dolayı klimaların kullanımında çok büyük bir artış olduğunu, bunun elektrik tüketimini artırdığını, gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.
Güler, “Ekonominin gereği neyse onu yaparız. Biz hesaplarımızı her zaman kontrol ediyoruz. Elektrikte bir zam şu anda gündemimizde yok” dedi.

Doğal gaz fiyatlarının yükselip yükselmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine de, Güler, doğal gazın dışa bağımlı bir kaynak olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:  “Biz yerli kaynaklarımızla bunu dengelemeye çalışıyoruz. Kömürümüzle, suyumuzla dengelemeye çalışıyoruz. Dolayısıyla oradaki artışlar ve indirimleri de... Bu indirim şeklinde de oldu. Doğal gazda indirimler de yaptık. Dışımızda oluşan fiyat hareketlerini de yakından takip ediyoruz.”
Bakan Güler, Beyoğlu'ndaki Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, basında çıkan sokak aydınlatmalarıyla ilgili haberlere değindi.

“SOKAK AYDINLATILMASIYLA İLGİLİ BÖYLE BİR KARAR DOĞRU DEĞİL”

Güler, “Belediyelerle ilgili, özellikle sokak aydınlatılmasıyla ilgili böyle bir karar kesinlikle doğru değil. Sokak aydınlatmalarıyla ilgili basında yer alan, köşe yazarlarının ele aldığı, hatta televizyon programlarında detaylı bir şekilde incelenen ve bizleri hayrete düşüren böyle bir karar kesinlikle doğru değil” diye konuştu.

Basın mensuplarından, herhangi bir konuyu doğruluğu tespit edilmeden yazılmamasını rica eden Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Neticede, bu kararı bizler veriyoruz. Böyle bir karar vermedik. Bu kararı ilgili bakan arkadaşlarla görüşerek alıyoruz. Böyle bir karar kesinlikle doğru değil. Hayret ettiğimiz nokta; bu detaylandırılıyor, anlatılıyor, buna göre yorumlar yapılıyor. Böyle bir şey kesinlikle doğru değil.”

Bakan Güler, yatırımların süratli bir şekilde sürdüğünü, Afşin-Elbistan C ve D santrallerinin ihalesinin 22 Ağustos'ta resmen ilan edileceğini, yoğun bir çalışma içinde olduklarını, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin tüm illerinde, ilçelerinde ve köylerinde elektrik dağıtım hatlarının, tesislerinin yenilendiğini, kabloların yer altına girdiğini anlattı.
Güler, “Bu kadar yoğun çalışma yaparken nasıl oluyor da sokak aydınlatmalarıyla ilgili böyle bir karar verildi, diye hem haberi verip hem onun yorumunu yapıp hem de detaylı programlandırmalar bizi şaşırtıyor, üzüyor, ciddiyet adına bizi gerçekten üzüyor. Böyle bir karar olsa, bu kararı biz veririz” dedi.

Doğru olmayan haberleri düzeltmekten bıktıklarını belirten Güler, ”(Santraller şöyle oluyor, şöyle batıyoruz, şöyle kriz oluyor) Böyle kriz falan söz konusu değil” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı