Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gülen: Özal kadar Demirel'e yakınım

Enis BERBEROĞLU

Tarihi MGK toplantısından bir gün önce bu köşede ‘‘Fethullah Gülen kimdir sorusu’’ başlıklı yazı yayınlandı.

Araştırmacı yazar Faik Bulut'un yeni çıkan ‘‘Kimdir Bu Fethullah Gülen’’ başlıklı kitabında yer alan altı kritik sorudan alıntı yapıldı.

Fethullah Gülen imzasıyla bize yollanan mektupta, bu sorulara yanıt verildi. Gazetecilik ilkeleri uyarınca bu yanıtları -sorularda olduğu gibi- yorumsuz aktarıyoruz.

* * *

Soru 1: Fethullah Gülen çevresi örtülü ödenekten para aldı mı?

Gülen'in yanıtı: Şu ana kadar yanlışlıkla ismimle birlikte anılan hizmetlerin finansmanında devletten, devletin herhangi bir havuzundan tek bir kuruş yardım alınmamıştır.

Soru 2: Nisan 1993'e kadar devletin üst kademesinden bir kanat ile işbirliği içinde olan Gülen'ın kaç kod adı vardı; varsa nelerdi?

Gülen'in yanıtı: Devletin şu veya bu kanadıyla, diğerlerinden farklı özel bir ilişkim hiçbir zaman olmamıştır. Fakat her vatandaş gibi, resmi olsun, sivil olsun, bazı insanları diğerlerine tercih etmem en beşeri hal olduğu gibi, esasen demokrasinin de en temel gereği ve kuralıdır. Hayatımda hiçbir kod ad kullanmadım. Bazı yazarların tercih ettiği şekilde, Allah'la aramdaki münasebetin bir gereği olarak bazı yazılarımda müstear isim kullandım.

Soru 3: Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 1993'te ölümünden sadece dört gün sonra Gülen ile devletin üst düzey yönetimi arasındaki ilişki neden kesildi? Gülen hangi çekince ve mazereti bildirerek bu ilişkiyi kesti?

Gülen'in yanıtı: Merhum Turgut Özal döneminde ve sonrasında devletle, devletin üst düzeyiyle farklı münasebetim olmadı. Kaldı ki, sayın Özal'la kendisini Houston'da ziyaretim dışında, başbakan olduktan sonra vefatına kadar hiçbir görüşmem olmadı. Hadiseler herkesin gözü önünde cereyan ediyor. Sayın Özal kadar, belki daha çok sayın Demirel'le yakınlığım vardır.

* * *

Soru 4: ...Hanefi Avcı'nın 1980 sonlarından itibaren itikad babından Gülen Hoca'ya sempati duyduğu söylentisinin aslı astarı var mıdır? Ya cinayetleri ile ünlü Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın aynı cemaate intisap ettiği (katıldığı), müridan takımından olduğu yolunda ileri sürülenler nereye kadar doğru?

Gülen'in yanıtı: ...Bir insana görüşlerinden dolayı yakınlık duyulabilir. Hanefi Avcı'nın ismini Susurluk'taki malum kazadan sonra gelişen hadiseler sürecinde duydum. Yine Türkiye'nin büyük çoğunluğu gibi Yeşil, Çatlı ve benzeri isimleri de aynı münasebetle duydum.

Soru 5: Abdullah Çatlı'nın Türkiye'de özellikle müteveffa üst düzey politikacıların ailesi ve Gülen çevresinden bazıları adına tetikçilik yaptığı iddiası doğru mudur?

Gülen'in yanıtı: Abdullah Çatlı ve benzerlerinin ne yaptıkları ve kimin, kimlerin hesabına çalıştıkları sorusunun muhatabı herhalde ben olmasam gerek.

Soru 6: Özal'ın orduya karşı polisi güçlendirmek planı gereğince Gülen ve çevresine ‘Polis teşkilatına karşı maddi ve manevi görevlerinizi yerine getirin’ yolunda tepelerden herhangi bir direktif geldi mi?

Gülen'in yanıtı: Özal'ın sözü edilen şekilde bir planı var mıydı, yok muydu bilmiyorum. Esasen böyle bir plandan söz etmek bile ürkütücüdür. Bir ülkede silahlı iç ve dış savunma güçlerinin karşı karşıya gelmesi, birbirine güvenememesi, o ülke için ne manaya gelir siz karar verin. Böyle bir konuda olsun, başka hususta olsun, sayın Özal veya bir başka devlet yetkilisinden en küçük bir direktife muhatap olmuş değilim...

* * *

Anladığımız kadarıyla Fethullah Gülen, Türkiye'yi son 20 yıldır aralıksız yöneten merkez sağ politikacılarla yakın ilişkisini saklamıyor. Susurluk kahramanlarını tanımadığını söylüyor... Turgut Özal'ın askere karşı polisi kullanma planını en hafif deyimiyle ‘‘ürkütücü’’ buluyor.

Fethullah Gülen'i tartışmaya devam edeceğiz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI