Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gülen davası eylüle kaldı

  Hürriyet Haber
  16.07.2001 - 12:09 | Son Güncelleme: 16.07.2001 - 12:09

  Ankara 2 No'lu DGM, 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan ve halen ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in gıyaben tutuklanması istemini "şimdilik" reddetti. Dava, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için 17 Eylül'e ertelendi.

  Ankara 2 No'lu DGM, "Laik devlet düzenini yıkarak yerine dini esaslara dayalı devlet kurmak amacıyla örgüt oluşturmak" suçundan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan ve halen ABD'de yaşayan "firari sanık" Fethullah Gülen'in gıyaben tutuklanması istemini "şimdilik" reddetti.

  Bu arada yargılama sürecini uzatacak bir gelişme oldu. Amerikan yetkilileri, kendi mevzuatlarına göre Gülen'in avukatınının olmaması ve iddinamenin kendisine tebliğ edilmesi durumunda ABD'de sorgulanabileceğini açıkladı. Bugünkü duruşmayı Ankara 2 No'lu DGM Başkanı Hüseyin Eken yıllık izinde olduğu için Mahkeme Üyesi Yusuf Karabıyıkoğlu yönetti. Karabıyıkoğlu, İstanbul DGM'ye yazılan talimata yanıt gönderildiğini, Türkiye Katolik Cemaatleri Ruhani Reisler Kurulu Genel Sekreteri Monseigneur Georgi Marovistch'in tanık olarak dinlendiğini söyledi. Marovistch, ifadesinde sanık Fethullah Gülen'i basın aracılığıyla tanıdığını, daha sonra ulusal bayramlarda temas ettiklerini açıkladı. Marovistch, "Ben Gülen'i tüm dinlere açık bir şahsiyet olarak tanırım. Sözleri nedeniyle bizler İslam'ı sevmeye başladık" dedi. Marovistch, Gülen'in Papa ile yaptığı görüşmede "İslam birliği temsilcisi" olmadığını, dinler arası komisyon üyesi olarak buraya gittiğini ifade etti.  Başkan Karabıyıkoğlu, Ankara eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ın tanık olarak dinleneceğinin tebliğ edildiğini, ancak raporlu olması nedeniyle duruşmaya gelmediğini açıkladı.

  DAVA 17 EYLÜL'E KALDI

  DGM heyeti, kısa bir aranın ardından bugünkü kararlarını açıkladı. Gülen'in ifadesinin alınması için ABD'ye yazılan talimatın yanıtının bekleneceğini belirten DGM Başkanı Karabıyıkoğlu, ABD'den geldiği belirtilen İngilizce metin hakkındaki kararların çeviri işleminden sonra alınacağını bildirdi. Talebin Saral ve Ak'ın tanıklıklarından sonra değerlendirileceğini kaydeden Karabıyıkoğlu, savcı Yüksel'in Gülen'in gıyaben tutuklanması istemini "şimdilik" reddedildiğini bildirdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi amacıyla 17 Eylül'e ertelendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı