Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gülen-CHP FEM savaşı

  Hürriyet Haber
  11 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Eylül 2000 - 00:01

  ÖZEL dersane dünyasında ilginç bir kavga patladı. CHP Parti Meclisi Üyesi Yılmaz Ateş ile Fethullah Gülen grubu arasında çıkan ‘FEM’ kısaltmasını kimin kullanacağı kavgası, gazete ilanları ve patent savaşıyla şimdilik noktalandı.

  Ankara'da ‘Fen Eğitim Merkezi’ isimli özel dersanesi bulunan CHP'li Ateş, dersanesinin baş harfleri olan ‘FEM’i, dersanesinin kısaltılmış adı olarak kullanıyordu. Ateş, İstanbul'da faaliyet gösteren Fethullahçılar'a ait ‘Fırat Eğitim Merkezi’nin de aynı kısaltmayı kullandığını öğrendi. Ateş, aynı ismin tarikatçı bir dersane tarafından da kullanılması nedeniyle zor duruma düştü. Öğrenim camiasında iki dersane bu yüzden karıştırıldı. Sonunda Ateş bu karışıklığı gidermek için isim savaşı başlattı. Ateş, Türk Patent Enstitüsü'ne başvurarak, 17 yıldır kullandığı ‘FEM’ kısaltmasını kendi adına tescil ettirdi. Sonra da bu karışıklığı gidermek ve diğer dersaneyi de uyarmak amacıyla geçen hafta Hürriyet Gazetesi'ne yarım sayfalık bir ilan verdi.

  Müdür Vekili Kezban Sarı imzasıyla yayınlanan CHP'li Ateş'in ilanında, ‘İstanbul’da faaliyet gösteren Fethullah Gülen Grubuna ait Fırat Eğitim Merkezi (FEM) ile 17'nci eğitim yılına giren Fen Eğitim Merkezi (FEM) arasında hiçbir bağ yoktur' denildi. İlanda kendilerinin laik eğitim anlayışıyla hareket ettiğini vurgulayan Ateş, ‘Dersanemiz Atatürk devrim ve ilkelerinin yılmaz savunucusu, demokratik-laik hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne ve ‘İlim ile gidilmeyen yolun sonu karanlıktır' ilkesine inanmaktadır' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı